Události
Na přelomu května a června se po dlouhé pauze trvající téměř 40 měsíců uskutečnil veletrh LogiMAT zaměřující se na technologie potřebné pro intralogistická řešení a řízení procesů.

Veletrh navštívily desítky tisíc profesionálů, především z logistických firem, kteří po dlouhém období čekání konečně dostali příležitost setkat se osobně a diskutovat o inovacích a trendech, porovnat nejnovější technologie a probrat jejich integraci do praxe. Témat k diskuzi bylo rozhodně dost, ať už se jednalo o udržitelnou logistiku nebo například o automatizaci logistických procesů.

Například společnost Linde Material Handling představila zcela nový vozík typu X představující kombinaci nejlepších prvků spalovacích a elektrických vozíků. Díky sofistikovaným technologiím má nový vozík větší rozvor a je daleko výkonnější než jeho předchůdci. Linde klade velký důraz na bezpečnost provozu, proto byl u exponátů viditelný důraz na bezpečnostní prvky – například bezpečnostní zóny okolo vozíku.

Firma Linde Material Handling na veletrhu prezentovala rovněž Energy Management zahrnující mimo jiné poradenství v oblasti pohonu manipulační techniky nebo vlastní Linde baterii. Energy Management znamená také správné využívání nabíjecí sítě, kontrolu a rozdělování toků energie.

Ve Stuttgartu rovněž vystavovala společnost STILL, která stejně jako Linde Material Handling nebo Dematic patří do koncernu KION Group. STILL, který má v programu heslo Simply Smart (chytré technologie zaměřené na optimální řešení), na veletrhu LogiMAT představil například systémový vozík STILL MX-X, jehož pohon zajišťuje Li-Ionová technologie. Systémový vozík má za úkol obsluhovat regály, přičemž jeho obsluhu (přepravu palet k regálům a od regálů) zajišťuje vozík STILL ACH. STILL v rámci své expozice představil mimo jiné nejmenší čelní vozík RXE 15 a také autonomní vozík OPX i Go neo, díky kterému je možné výrazně urychlit vychystávání.

Na ploše 1160 m2 vystavovala společnost Jungheinrich, která v den zahájení veletrhu LogiMAT 2022 představila nový systém PowerCube, což je automatizovaný kompaktní sklad boxů pro prostorově úsporné skladování a vychystávání drobných dílů a běžného nákladu. Boxy jsou naskládány na sebe v modulárním regálovém systému ve vertikálních kanálech vysokých až 12 m. Díky této výšce systému umožňuje PowerCube prostorově úsporné a efektivní skladování na velmi malé ploše. Boxy jsou skladovány a vychystávány pomocí nově vyvinutých vozíků CSC, které se pohybují pod regálovým systémem rychlostí až 4 m/s. Vozíky jsou navíc vybaveny speciálním bezpečnostním systémem.

Následující ročník veletrhu LogiMAT proběhne 25. až 27. dubna 2023 v Trade Fair Centre Stuttgart.

Václav Podstawka

Foto: Václav Podstawka a Jungheinrich