Události
Veletrh LogiMAT 2023, který se konal v posledním dubnovém týdnu ve Stuttgartu, navázal na loňský úspěch a opět zaplnil celou výstavní plochu. Udržel si silný kontingent vystavovatelů a přilákal nejvyšší počet návštěvníků za posledních 20 let.

Třídenní veletrh přilákal do kongresového centra Messe Stuttgart celkem 62 343 profesionálů z oboru, čímž překonal i předpandemická čísla z roku 2019. Celkem 1 563 vystavovatelů z 39 zemí zaplnilo všech deset výstavních hal kongresového centra. Vystavovatelé zde prezentovali svůj nejnovější vývoj a inovace pro optimální materiálové toky a efektivní řízení procesů.

Mobilní robot (AMR) nejnovější generace

Například společnost Jungheinrich zde představila mobilní robotické řešení budoucnosti. EAE 212a je autonomní mobilní robot (AMR) nejnovější generace, včetně nově vyvinutého řídicího systému. Harmonizovaná souhra všech komponent umožňuje mimořádně hladkou integraci řešení do jakéhokoli stávajícího skladového prostředí a zaručuje velkou flexibilitu od fáze plánování až po každodenní provoz.

„Při použití ve skladu přesvědčí EAE 212a svou jednoduchou integrací, maximální flexibilitou a rozšiřitelností. Neztělesňuje tak nic menšího než budoucnost intralogistiky,” říká Christian Erlach, člen představenstva Jungheinrich pro prodej.

EAE 212a je určen pro automatizaci horizontální přepravy. Díky patentované konstrukci podvozku je jeho šířka pouhých 790 mm a je tak dokonce užší než europaleta. To umožňuje hbitou přepravu po podlaze rychlostí až 6 km/h. Vozík může bezpečně a stabilně přepravovat náklad o hmotnosti až 1,2 t. „Nízkozdvižný vozík EAE 212a doplňuje naši stávající nabídku mobilních robotů a je vhodný pro zásobování a odvoz na příjem a expedici zboží,” říká Christian Erlach. EAE 212a se pohybuje zcela bez umělých orientačních bodů. Časově náročná přípravná opatření ve skladu jsou tak minulostí.

Výkon, udržitelnost a energetická nákladová efektivita

Společnost Linde Material Handling prezentovala rozsáhlou řadu manipulačních vozíků a softwaru, jakož i poradenství a další služby v různých oblastech na celkem 552 m2. Prostorná venkovní plocha mezi pavilony 8 a 10 navíc sloužila k předvádění vozíků a nabídla návštěvníkům možnost na vlastní kůži si otestovat vybrané vysokozdvižné vozíky a skladovou techniku. Firma Linde MH navíc předvedla svou širokou škálu dostupných zdrojů energií a typů pohonů ve 3. výstavním prostoru v Rothausparku, který spojuje dvě křídla výstavních hal. Pod heslem „Right energy“ nabízí Linde MH službu, v rámci které dokáže doporučit nejvhodnější typ pohonu nebo trakčních baterií pro všechny provozní podmínky. Odpovídající softwarové nástroje pomáhají tomuto procesu vybrat správný systém.

„Logistická řešení s využitím manipulačních vozíků od Linde MH umožňují dosažení maximálního výkonu při manipulaci se zbožím,“ zdůrazňuje Stefan Prokosch, Senior Vice President Brand Management společnosti Linde Material Handling. „Nabídkou inovativních technologií a měřitelných inovací zajišťujeme našim zákazníkům ještě vyšší produktivitu.” Jedním z příkladů je široká škála řešení navržených pro optimalizaci spotřeby energie, díky kterým jsou provozovatelé manipulačních vozíků schopni nejen zlepšit svou uhlíkovou stopu, ale také udržet náklady na energie pod kontrolou. „Tímto způsobem kombinujeme výkon, udržitelnost a energetickou nákladovou efektivitu, čímž zajišťujeme konkurenceschopnost našich zákazníků,“ zdůrazňuje Stefan Prokosch.

Na veletrhu byla poprvé představena aplikace Linde connect: charger, inteligentní softwarové řešení, která zprůhledňuje spotřebu energie pro nabíječe vozíků a vhodně je řídí, aby se zabránilo vzniku drahých špiček odběru energie. Další aplikace, Linde Energy Manager, umožňuje tento princip ještě rozšířit a umožňuje také aktivní plánování energetických požadavků pro celou firmu. „To je výhodné zejména tehdy, pokud si provoz vyrábí vlastní energii, například pomocí fotovoltaického systému, a firma se chce stát se aktivním hráčem na energetickém trhu,“ vysvětluje Stefan Prokosch.

Dobré řešení: vozíky STILL RCE 25/35

Společnost STILL představila na veletrhu vozíky RCE 25/35 zaměřené na základní funkce a navržené pro jednoduchá až středně komplexní použití v jednosměnném provozu. Ať už je budete využívat uvnitř nebo venku, budete s nimi nakládat, nebo vykládat nákladní auta, zaskladňovat a vyskladňovat zboží nebo je budete využívat v rámci výroby – tyto robustní vysokozdvižné vozíky bezpečně uzvednou 3,5 tuny do výšky až 6,55 metrů a spolehlivě přepraví náklad z bodu A do bodu B maximální rychlostí 15 km/h. Zároveň jsou mimořádně energeticky úsporné a díky pohonu předních kol s výkonným, zapouzdřeným 80V třífázovým motorem jsou vhodné i pro použití v náročných podmínkách. Jednoduše je spusťte a vše ostatní už půjde samo – zejména při příležitostném užívání nová série vyniká svým intuitivním provozním konceptem. Místo řidiče je přehledně rozvržené, všechny ovládací prvky jsou umístěné v zorném poli a ve snadném dosahu. 4,3″ barevný displej čitelně zobrazuje veškeré relevantní informace. Díky víceúrovňovému hydraulickému provozu, přesné manipulaci s břemenem a citlivému řízení jsou vozíky snadno ovladatelné i pro méně zkušené pracovníky obsluhy. A pokud jde o pohodlí, nové elektrické vysokozdvižné vozíky plní sliby značky STILL: velkoryse navržené, ergonomické a individuálně nastavitelné místo řidiče pro práci bez únavy, spousta místa na nohy a řada možností skladování.

Pokud jde o kvalitu a bezpečnost, vozíky RCE 25/35 neznají kompromisy. Robustní a vysoce kvalitní díly, komponenty nenáročné na údržbu a odolné materiály v kombinaci s proslulým vynikajícím servisem STILL zaručují nejen vysoký bezpečnostní standard a spolehlivou dostupnost, ale také zajistí, že vysokozdvižné vozíky budou firmám sloužit opravdu dlouhou dobu. Skvělá komplexní viditelnost díky velkým oknům a štíhlému profilu stožáru a spolehlivé stabilitě také přispívá k bezpečnosti člověka, strojů i zboží. Volitelně je možné doplnit další bezpečnostní prvky, jako jsou řízení rychlosti při zatáčení STILL (asistenční systém pro bezpečné zatáčení), panoramatická zpětná zrcátka, skleněná střecha nebo další bezpečnostní světlo. Snadná dostupnost a atraktivní cena jsou při nakupování v tržním segmentu vstupních řešení zásadními kritérii. Proto je série RCE 25/35 první sérií STILL, kterou je možné objednat prostřednictvím digitálních kanálů a která je díky přednastaveným balíčkům vybavení k dispozici v krátké lhůtě. Zákazníci si mohou zvolit z celé řady možností, a navzdory standardizaci je chytré řešení STILL odpovědí na širokou škálu různých potřeb zákazníků. A pokud jde o cenu, je RCE inteligentní volbou pro malé firmy s přiměřenými nároky na vysokozdvižné vozíky, ale s o to většími nároky na poměr ceny a výkonu své investice.

LogiMAT je ideální místo pro prezentaci

Baoli EMEA, dodavatel solidní a robustní manipulační techniky s garantovanou kvalitou služeb, promítla identitu své značky do uspořádání svého stánku v hale 10 na stánku C53.

Francesco Pampuri, ředitel Brand Managementu Baoli EMEA o účasti na LogiMATu říká: „Tento tradiční německý veletrh je pro nás ideálním místem pro představení našich robustních vysokozdvižných vozíků s dobrým poměrem ceny a výkonu. Návštěvníkům našeho stánku předvádíme praktické ukázky, na základě kterých si budou moci snadno posoudit výhody vozíků Baoli, zvlášť pokud hledají řešení se snadno ovladatelnými a snadno udržovatelnými průmyslovými vozíky.“

Společnost Baoli na veletrhu představila vozíky nové řady KBE 25-35, kompletní nové rodiny KBS a nové KBO. Francesco Pampuri dodává: „Náš tým odborníků je po celou dobu veletrhu k dispozici, aby poskytoval poradenství našim zákazníkům, potenciálním novým zákazníkům i kolegům z dealerských organizací v jednotlivých zemích.”

Inovativní řešení pro udržitelnější budoucnost

Řadu strojů pro manipulaci s materiálem představila rovněž firma Doosan Bobcat. Její stánek byl rozdělen na dvě části. První představovala změnu značky a poprvé ukázala vysokozdvižné vozíky Bobcat na veletrhu v Evropě. Druhá část byla věnována novým a připravovaným produktům Doosan, konkrétně novým řadám vysokokapacitních elektrických vysokozdvižných vozíků s vyvážením, a prototypu elektrického tříkolového vysokozdvižného vozíku B18NT. Třetí část prezentace nabídla ukázku kompletní nabídky značky Doosan zahrnující nejen vysokozdvižné vozíky s vyvážením, ale také produkty z oblasti skladové techniky, jako jsou paletové vozíky, zakladače a retraky.

„Pouštíme se do odvážného vývoje abychom dokázali čelit nejtěžším výzvám svých zákazníků a nabídnout jim inovativní řešení pro udržitelnější budoucnost,“ říká Scott Park, CEO a místopředseda představenstva společnosti Doosan Bobcat. „Produkty z oblasti alternativní energie – jako je vodík – dávají zákazníkům možnost volby a zároveň vedou k udržitelnější budoucnosti a ekologičtějšímu zítřku.“

Ve spolupráci s uvedenými firmami připravil Václav Podstawka.

Foto: Jungheinrich a Václav Podstawka