Správné skladování chemických látek je povinností každé firmy, která musí chránit nejen zdraví zaměstnanců, ale také životní prostředí. V následujícím článku nás se svými zkušenostmi seznámí firmy ČSAD Uherské Hradiště a Brenntag CR.
Logistické centrum pro skladování nebezpečných látek společnosti ČSAD Uherské Hradiště je od svého vzniku nastaveno na skladování paletového zboží.
„V rámci uskladnění se vždy bavíme o látkách nebezpečných a látkách nebezpečných životnímu prostředí. V klasifikaci mezinárodní dohody ADR, která v praxi orientaci usnadňuje, se jedná o látky třídy III. (technické a závodní benzíny, zimní směsi do ostřikovačů atd.) a třídy IV. (motorové a minerální oleje, maziva atd.). Většina látek, které ve skladu máme uskladněny jsou díky své povaze nebezpečné životnímu prostředí,“ uvádí Vlastislav Čech, generální ředitel/CEO společnosti ČSAD Uherské Hradiště. Celý sklad je uzpůsoben pro skladování těchto látek (únik kapalin, detekce úniku ethanolu, detekce nebezpečí výbuchu a jeho eliminace za pomocí technologického vybavení skladu – nucené odvětrání), tudíž nemáme stanoveny podmínky pro „přesné“ rozložení jednotlivých látek ve skladovacích prostorech.“
Velká záchytná vana
Jak je sklad vybavený? Celý regálový systém má integrovaný protipožární sprinklerový systém určený pro pěnové zhášení. Tento fakt firmu bohužel omezuje ve flexibilním nastavení regálových pozic dle velikosti uskladněného zboží.
Další vybavení představuje systém pro detekci úniku ethanolu a s tím související nucené odvětrání skladu. Sklad je uzpůsoben jako jedna velká záchytná vana, která je tvořena kombinací stěn skladu s opláštěním na daných stěnách a speciální, padací anti-kontaminační zábranou, jako vjezdem do skladového prostoru. Zábrana se automaticky uzavírá v případě vyhlášení požárního poplachu, případně při detekci úniku ethanolu.
Jak je sklad připraven na případnou havárii nebo únik látky? „Při požáru nebo „velkém“ úniku látek představují ochranu výše uvedené automatizované bezpečnostní systémy: sprinklery, nucené odvětrání, prostor skladu jako záchytná vana a antikontaminační zábrana, kterou lze spustit i ručně (při velkém úniku „látky“). Pro menší „havárie a úniky“ jsme vybaveni mobilními havarijními soupravami. Ty jsou umístěny v místech, kde je větší riziko úniku kapalin,“ vyjmenovává Vlastislav Čech a dodává, že pro odstranění menších úkapů se používají utěrky, které lze opětovně použít. Jejich dodání a vyčistění zabezpečuje smluvní dodavatel.
Personál skladu se řídí základními pravidly bezpečnosti práce a požární ochrany obsaženými v Místním Provozně Bezpečnostním Předpisu (MBPB), který je vypracovaný pro sklad. Dále se jedná Požární Řád a Požární Poplachovou směrnicí. Vše bylo vypracováno pro sklad na míru ve spolupráci se specializovanou společností v oblasti BOZP a PO.
Pracovníci ve skladu používají standardní povinné pracovní pomůcky a dále pomůcky, jejichž povaha je upřesněna na základě hodnocení rizik. Jedná se o pracovní oděv (jednotlivé části musí splňovat větší zatížení/výdrž proti opotřebení), pracovní obuv (protiskluzová, s bezpečnostní špičkou), pětiprsté rukavice. V případě pobytu v inventární kleci je to pak „lezecký“ postroj. Pro speciální práce s kapalinami musí používat ochranu očí a nepromokavé rukavice.
„Provádíme vstupní a periodická školení všech pracovníků a vedoucích pracovníků v oblasti BOZP a PO. Dále se jedná Odborná školení, která jsou určena pro konkrétní pracovníky: řidiče vysokozdvižných vozíků, obsluhu kompresoru nebo obsluhu antikontaminační zábrany,“ vyjmenovává Vlastislav Čech, který upozorňuje na velmi důležitá školení pracovníků zakomponovaných do požární ochrany – členy požárních hlídek a preventisty požární ochrany. Pro veškerá školení jsou vypracovány směrnice, pravidla a tematické plány včetně časových period (opakování) ve spolupráci se specializovanou společností v oblasti BOZP a PO.
Brenntag má různé typy skladů
„V České republice Brenntag provozuje různé typy skladů s různými třídami nebezpečnosti. Skladujeme v nich kapalné a sypké látky pro různé oblasti průmyslu nebo například zemědělství. Jedná se o různě nebezpečné zboží, od posypové soli, přes kyseliny a louhy, až po hořlavé látky,“ uvádí Veronika Gubiova, HSE Manager CZ&SK a Process Safety Manager CZ ve společnosti Brenntag CR.
V areálu firmy se nachází například standardní sklady kapalných chemických látek. Jsou zde uskladněny hořlavé látky, kyseliny, louhy a nehořlavé látky na bázi uhlovodíků. Toto zboží musí být uskladněné na záchytných jímkách.
Zajímavé řešení představuje sklad kyselin a louhů, který je rovněž vybaven záchytnými jímkami, a navíc musí mít odvětrávání. Podlahu tvoří velmi odolná čedičová dlažba.
„V tomto skladu představuje riziko uvolnění chlóru, což se může stát, pokud by chlornan přišel do kontaktu s kyselým prostředím. Proto důsledně skladujeme kyseliny odděleně od chlornanu,“ říká Veronika Gubiova a dodává, že zajímavý produkt pro skladování představuje peroxid vodíku, který může být uložený pouze na plastových paletách a musí být oddělený od organických látek, louhu a chlornanu.
Povinnosti podle pracoviště
Další sklady jsou určeny pro hořlavé a hořlavé a zároveň žíravé kapaliny. Jsou vybaveny nejen EPS, ale také stabilním hasicím zařízením se zásobníkem pro hasební pěnu. Ve všech těchto skladech jsou nainstalována čidla pro detekci hořlavých par. Při zaznamenání určité koncentrace par je automaticky spuštěno nucené větrání. Každý sklad hořlavých a hořlavých a zároveň žíravých kapalin je vybavený havarijní jímkou a speciálními protipožárními dveřmi, které se v případě požáru hermeticky uzavřou. V areálu společnosti Brenntag CR se rovněž nachází sklady pro přísady do krmiv, potravinářské produkty, speciální sklad pro technickou práškovou chemii, sklad farmaceutických výrobků (skladuje se v souladu s požadavky SÚKL) a sklad kakaa, kde platí zvláštní požadavek na kontrolu vlhkosti (skladování dle HACCP).
Čím se musí řídit pracovníci ve skladu a co musí dodržovat? Veronika Gubiova podotýká, že povinnosti operátorů úzce souvisí s jednotlivými pracovišti: příjem zboží, expedice, sklady kyselin a hořlavých látek apod. Každý z pracovníků absolvuje školení určené pro práci v příslušném provozu. Mají odlišné pracovní oděvy. Antistatické pro hořlavém prostředí nebo například kyselinovzdorné ve skladu kyselin. Operátoři jsou rovněž speciálně vyškoleni pro případ havárie.
„Podle legislativy musí být každý nový zaměstnanec obeznámen s pracovištěm a s látkami, s nimiž bude pracovat. Zároveň by měl být každé dva roky pravidelně proškolován. Brenntag momentálně zavádí bezpečnostní postupy vyžadující pravidelné jednoměsíční trénování havarijních událostí. Vyžadován je přesný postup při této činnosti v určitém čase a následné vyhodnocování,“ dodává závěrem Veronika Gubiova.
Text a foto: Václav Podstawka