Skladování
Mnohaletý růst Evropské paletové asociace (EPAL) pokračoval i v roce 2022. Po milníku, kdy bylo v roce 2021 poprvé v kalendářním roce vyrobeno více než 100 milionů nových europalet EPAL, zvýšil EPAL výrobu v roce 2022 na nový rekord 109,05 milionu nových europalet. To představuje meziroční nárůst o 7,55%, tj. 7,65 milionu europalet EPAL.

Objem oprav europalet EPAL byl téměř stejný jako v předchozím roce (-0,33 %). Poté, co výrazně nižší návratnost použitých europalet EPAL v první polovině roku 2022 vedla zpočátku k poklesu počtu oprav, byl tento vývoj v druhé polovině roku 2022 téměř zcela zvrácen pozitivním vývojem v oblasti oprav. Pozitivně se vyvíjela i výroba ohradových palet EPAL (tzv. gitter boxů). Po výrazném nárůstu o 66,7 % v roce 2021 na 288 000 ohradových palet EPAL se výroba v roce 2022 opět výrazně zvýšila na 340 400 ohradových palet EPAL (+18 %).

V roce 2022 čelil EPAL mnoha výzvám. Válka na Ukrajině měla na ukrajinské držitele licence EPAL osobní dopad, zatímco mnoho evropských dodavatelských tras paletového dřeva a hřebíků bylo narušeno. Značné nasazení držitelů licence EPAL však zajistilo, že byli schopni tyto potíže překonat, a tak vždy uspokojit rostoucí poptávku po výměnných europaletách EPAL. Více než 1 600 držitelů licence EPAL, kteří vyrábějí a opravují palety EPAL, jsou základem spolehlivých dodávek vysoce kvalitních nových i použitých palet EPAL do průmyslu, maloobchodu a logistiky.

Vysoká kvalita palet EPAL je mimořádně důležitým faktorem, který zajišťuje nejen bezpečnost osob a zboží v logistice, ale také dlouhou životnost europalet EPAL. Ta se podle různých studií pohybuje mezi šesti až deseti lety. Na základě těchto údajů můžeme konstatovat, že je v současné době prostřednictvím otevřeného paletového poolu EPAL k dispozici více než 650 milionů europalet EPAL. Tento počet činí otevřený paletový pool EPAL zdaleka největším poolem europalet na světě. Uživatelé europalet EPAL mají kromě rychlého dodání nových europalet EPAL kdykoli a po celé Evropě volný přístup k téměř nekonečnému množství vysoce kvalitních použitých europalet EPAL.

Dalším klíčovým faktorem úspěchu EPAL v roce 2022 byla také odolnost paletového poolu europalet EPAL. Po zkušenostech z pandemie COVID-19, kdy se výroba europalet EPAL ukázala jako zásadní pro logistiku, si každý účastník otevřeného paletového poolu EPAL uvědomuje, že spolehlivá dostupnost europalet EPAL pro průmysl a maloobchod je základem stabilních dodavatelských řetězců. Uživatelé z oblasti průmyslu, maloobchodu a logistiky se mohou obrátit na více než 500 držitelů licence EPAL, kteří prostřednictvím otevřeného poolu vyrábí nové palety EPAL a na více než 1 100 opravárenských provozů, které uživatelům dodávají použité palety EPAL.

Na základě výše uvedeného bychom rádi dali zákazníkům a uživatelům palet EPAL jednoduché doporučení – spolupracujte pouze s výrobci a opravci palet EPAL, kteří mají řádnou licenci EPAL. Jen tak budete mít jistotu, že vaše nové nebo opravené palety EPAL budou splňovat veškerá kvalitativní kritéria a budou vám dlouho a bezpečně sloužit.

Text a foto: Milan Kovařík, EPAL