Různé
Nakupovat online a mít zboží do pár hodin za dveřmi lze jen díky skladům v dosahu města. Obsazenost těch stávajících je ale vysoká a nových se staví málo. Přesto má průmyslový developer P3 připravené projekty, do kterých se můžete ještě do konce letošního roku nastěhovat.

Rychlé životní tempo a neustálá potřeba růstu si žádají nové a dobře dostupné prostory pro podnikání, distribuci potravin nebo realizaci vývoje a výroby. „Citylogistika je rozhodně trend, který seriózně sledujeme. V Praze se pro tyto potřeby skvěle hodí park v Horních Počernicích, který je jedním z největších ve střední Evropě. Dá se proto očekávat, že park projde v následujících letech ještě dalším vývojem, kdy pro některé typy nájemců bude vhodnější využívat lokality dál od centra města a nahradí je technologické společnosti zaměřené na přepravu zboží z e-commerce platforem nebo samotné výdejny e-shopů,“ říká šéf pronájmů v P3 Jan Andrus.

P3 Logistic Parks

Ještě víc do středu města se developer dostal v Ostravě v rámci nově připravovaného P3 Ostrava Central.  V těsné blízkosti Dolní oblasti Vítkovice, která je dnes už kultovní kulturní památkou, získal 44 ha pozemek. Proměnou brownfieldu vytvoří moderní obchodně-průmyslovou čtvrť, kde se prolnou světy městské logistiky, obchodu a výroby a vývoje.

Skládku železné rudy nahradí univerzální moderní haly

Řada měst s bohatou strojírenskou nebo průmyslovou tradicí má ve svém katastru specifické pozemky – tzv. brownfieldy –, kde před lety probíhala intenzivní průmyslová činnost. Developeři se snaží navázat na jejich historii a pokračovat v jejich průmyslovém využití. Právě tak se společnost P3 Logistic Parks rozhodla naložit s areálem někdejší surovinové skládky v ostravských Vítkovicích.

P3 Plzeň Myslinka

„Je to skvělá lokalita uvnitř města, kde by se volná plocha jinak hledala jen stěží. Bude to první park v našem portfoliu, do kterého se dá dojet tramvají,“ říká s úsměvem šéf developmentu české P3 Aleš Zacha.

Na nově budovanou vnitřní infrastrukturu již navazuje výstavba prvních tří hal. Jedna bude mít téměř 30 000 m2, další dvě jsou řádově menší. Celkem jich bude v P3 Ostrava Central šestnáct s pronajímatelnou plochou přes 156 tisíc m2. „Průmyslové budovy jsou jako velká stavebnice, kde se skládají technické možnosti a přání nájemců tak, aby do sebe jednotlivé části pohodlně zapadly a celé soukolí hladce fungovalo,“ říká Jan Andrus.

Strojírenství na dosah německému trhu

Ostrava však není jediné průmyslové centrum, kam se v posledních letech obrací pozornost výrobních podniků nebo průmyslových developerů. Dobrým příkladem je Plzeňsko, které má mimo jiné výhodu dobrého napojení na dálniční síť ve směru do Německa. Právě tam vzniká park P3 Plzeň Myslinka, který se nachází ve stejnojmenné obci asi 12 kilometrů od centra Plzně a 4 km od sjezdu z dálnice D5. K dispozici tam budou jednotky od 3 000 m2 do 30 000 m2 v celkem pěti budovách o celkové pronajímatelné ploše téměř 65 000 m2, které mohou být na přelomu roku připraveny k nastěhování. Všechny nově budované haly P3 se navíc mohou pyšnit garantovanou ekologickou certifikací BREEAM Excellent.

Nájemcům se v P3 daří a rostou

Události poslední doby ukazují potřebu reagovat flexibilně. Strmý nárůst e-commerce se střídá s výkyvy ve výrobě a výpadky v dodavatelských řetězcích. Díky rozmanitosti svého portfolia je P3 schopna nabídnout nájemcům vhodné řešení jejich aktuálních potřeb. I proto má v plánu letos nabídnout přes 260 000 m2 nové pronajímatelné plochy, z toho 56 000 m2 je ve výstavbě.

Dobře situovaný a důmyslně navržený průmyslový park může být základnou pro úspěšný byznys.   Proto je dobré mít vedle sebe spolehlivého partnera, který k podnikání přistupuje odpovědně. „Všechny budovy, které nabízíme formou výstavby na míru, již mají platné stavební povolení. To budoucím nájemcům šetří čas a dává jistotu, že termín stěhování bude dodržen,“ říká Aleš Zacha. Nájemci v P3 se do nového obvykle stěhují do půl roku po podpisu smlouvy.

www.p3parks.com