Manipulace a technika
Společnost STILL rozšířila produktové portfolio o nízkozdvižné vozíky EXH a vozíky řady EXD.

STILL nyní nabízí nízkozdvižné vozíky série EXH a vozíky pro současnou práci ve dvou úrovních konstrukční řady EXD s pevnou plošinou pro stojícího řidiče. „Tato pevná plošina nových modelů EXH-S a EXD-S nabízí komfortní pracoviště a velmi dobrý výhled do všech stran. Zejména ve stísněných prostorových podmínkách na rampách nebo v nákladních automobilech je velmi výhodné, že prostor pro řidiče má pevný rám a díky kompaktním rozměrům vozíku přesto zbývá dostatek místa pro manipulaci s paletami. Obsluha tak zůstává uvnitř kontur vozíku, což zajišťuje neustále vysokou bezpečnost při práci,“ vysvětluje Maik Eckerkunst, produktový manažer skladové techniky ve společnosti STILL. „S modely EXH-SF, EXH-S, EXD-SF a EXD-S z produktových segmentů nízkozdvižných vozíků a vozíků pro současnou práci ve dvou úrovních máme nyní na trhu silnou čtyřku, která přesvědčuje vysokou bezpečností, velkými nosnostmi, energickými výjezdy na rampy a nyní ještě vyšším výkonem překládky.“

Technologie šetří řidiče
S celkovou šířkou 720 mm jsou oba nováčci nejužšími stroji na trhu.

Pevná plošina pro stojícího řidiče je u obou modelů STILL v nabídce ve třech variantách: S místem pro řidiče s nastupováním zezadu pro časté jízdy na rampách, s nastupováním z boku pro delší přepravní vzdálenosti nebo s opěradlem pro případ, že je hlavní činností vychystávání zboží. U všech variant je společné pneumatické odpružení plošiny, které šetří záda obsluhy i při náročných pracovních podmínkách. Tento systém snižuje přenos vibrací na obsluhu až o 40 procent. Řidič může odpružení individuálně nastavit dle svých potřeb nebo své hmotnosti. Na přání je k dostání integrovaný vzduchový kompresor, díky němuž je toto nastavení možné stisknutím tlačítka. Zejména při dlouhých směnách nebo častých výjezdech na rampy to přináší nižší fyzickou zátěž, i když se řidiči střídají.

Obsluha má maximální možný komfort i při nastupování: Plošina je velmi nízko a usnadňuje řidiči přístup k vozíku. Toto řešení přináší neocenitelné výhody při nasazeních s častým nastupováním a vystupováním, například při vychystávání nebo při nakládání a vykládání nákladních automobilů. Další komfortní prvek představuje sériově výškově nastavitelný volant STILL Easy Drive umožňující ovládání jednou rukou – levou i pravou. Kolébkové spínače na volantu STILL Easy Drive umožňují nejen jemné a bezpečné ovládání funkce zvedání, ale také současné ovládání pojezdu, zdvihu a řízení – a to bez jakéhokoli přehmatávání. Další zvýšení bezpečnosti nabízí volitelný nožní spínač, který je k dispozici pro variantu vozíku s nastupováním zezadu. Senzor zjišťuje, zda má obsluha nohy uvnitř kontur vozíku. Při kontaktu nohy s fotobuňkou vozík automaticky sníží rychlost.

Snadný výběr energie pro pohon

Oba vytrvalci mohou být nasazeni nepřetržitě. Díky na přání dodávané a bezúdržbové lithium-iontové technologii je možné jak vozík EXH-S 20/25, tak vozík EXD-S 20 bez problémů průběžně dobíjet prostřednictvím malých nabíjecích stanic, a to i v krátkých pracovních přestávkách. Kdo chce, může si nechat stroj vybavit integrovanou nabíječkou. V tomto případě stačí k nabíjení běžná elektrická zásuvka. Oba vozíky je dále možné vybavit boční výměnou baterie. Baterie je pak uložena na válečkové dráze a vyjímá se do strany. Při uvolnění zajišťovací páčky se baterie mírně vysune, což výrazně usnadňuje její vyjmutí z vozíku a šetří také záda obsluhy.

Kompaktní a rychlé vozíky
Vozík EXD-S 20 nabízí ve skladu více možností využití.

S celkovou šířkou pouhých 720 mm (o 80 mm menší šířka než má EUR paleta) jsou oba nováčci nejužšími stroji na trhu. Velmi snadno se s nimi proto manévruje v úzkých regálových uličkách a jsou přímo předurčeny pro nasazení na rampách. Zároveň jsou oba stroje aktuálně téměř nepřekonatelné v oblasti výkonu překládky. Silný pojezdový a zdvihový motor přináší vozíku EXH-S 20/25 nosnost až 2 500 kg a (volitelnou) maximální rychlost špičkových 14 km/h. „Sprinter“ mezi nízkozdvižnými vozíky tak spolehlivě a rychle zvládne všechny úkoly. Pětikolový podvozek zaručuje vynikající trakci a vyšší boční stabilitu i na nerovné podlaze. Vysokozdvižný vozík EXD-S 20 pro současnou práci ve dvou úrovních se prezentuje jako skutečný všeuměl „tři v jednom“: Uveze až 2 000 kg jako nízkozdvižný vozík, dvě palety o hmotnosti až 1 000 kg v dvouúrovňové funkci nebo až 1 200 kg při použití jako vysokozdvižný vozík. Přitom dosahuje maximální rychlosti 10 km/h. Tato maximální rychlost se díky systému STILL Dynamic Drive Control automaticky přizpůsobuje v závislosti na hmotnosti břemene a výšce zdvihu. Vozík tak dosahuje nejvyššího výkonu překládky při maximální bezpečnosti. Snadno dosahuje výšky zdvihu 2 424 mm. Odpružené opěrné válečky zajišťují, že ho nevyvede z míry ani nerovná podlaha. Díky sériově dodávanému programu úspory energie Blue-Q a nízké spotřebě energie se nové vozíky dostávají na špici i v efektivitě hospodaření s energií a zaručují tak maximální disponibilitu. „Toto vybavení, výkonnost, vysoký komfort ovládání, kompaktní konstrukce a spolehlivá flexibilita našich nových strojů bude uživatelům přinášet vysoký užitek po dlouhou dobu,“ je přesvědčen produktový manažer Maik Eckerkunst.

Text a foto: STILL