Ve světě technologií se v poslední době stále více prosazují Li-Ion baterie, a to zejména z důvodu eliminace emisí CO2 a možnosti téměř kompletní recyklace. Jakmile se ukázaly progresivní možnosti jejich využití, staly se tyto baterie jasnou volbou také pro výrobce moderních vysokozdvižných vozíků či elektromobilů. Dnes se dokonce používají se i ve velkých bateriových úložištích v energetice. Proč jsou Li-Ion baterie tak žádané a co nám mohou přinést?
„Kromě nulových emisí Li-Ion baterie pracují s lepší účinností a využitelností energie než ty tradiční olověné. Opakované nabíjení nemá vliv na jejich výkon. Představují pohon pro 21. století, který kombinuje šetrnost k životnímu prostředí s vysokým funkčním výkonem a úsporou energie,“ vysvětluje Václav Jung, produktový manažer ze společnosti STILL ČR.
Nulové emise a možnosti recyklace
STILL patřil ve svém odvětví k prvním, kdo začali Li-Ion baterie používat ve svých vozících. V současnosti se již uplatňují u velkého množství zákazníků této společnosti a jsou také součástí ústřední filozofie firmy v oblasti ochrany životního prostředí „ZERO Emission“, kterou se STILL jako přední výrobce elektrické manipulační techniky už několik let řídí a k níž se snaží vést i své zákazníky.
Zájem o technologii Li-Ion baterie stále roste. Napomáhá tomu pozitivní cenový vývoj na trhu s tímto typem baterií i jejich rozšíření v automobilovém průmyslu. Uživatel by se ale při výběru neměl zaměřovat jen na pořizovací náklady, měl by vzít v úvahu i další důležité vlastnosti baterií, které se u jednotlivých dodavatelů výrazně liší.
Oproti olověným baterie Li-ion vynikají v otázce životního prostředí, a to nejen díky nulovým emisím CO2, ale i možnosti téměř kompletní recyklace. Nabízejí rovněž lepší nabíjecí účinnost či vyšší energetickou hustotu. Mají také řadu výhod, které ocení firmy i jejich zaměstnanci v praxi.

„Baterie Li-Ion společnosti STILL mají garantovanou životnost až dva tisíce nabíjecích cyklů. Lze je bez problémů mezidobíjet, aniž by se zkrátila jejich životnost, a jsou prakticky bezúdržbové. Vzhledem k rychlému nabíjení je možné vozík používat prakticky 24 hodin bez přestávky na výměnu baterie. Tu stačí během provozu pouze průběžně dobíjet. V neposlední řadě je pak velkou výhodou jejich pracovní rozsah z pohledu teploty okolního prostředí. Díky použité technologii tyto baterie zvládnou teploty v rozsahu -35 až +60 °C,“ vyjmenovává Václav Jung.
Mimořádná kvalita rovná se mimořádná záruka
Pro každou kategorii manipulační techniky společnost STILL nabízí tři různé kapacity Li-Ion baterií. Typ techniky přitom není limitujícím faktorem. Tím je pouze způsob jejího využití, který neumožňuje efektivní nasazení této technologie, jako je například nedostatek časových oken v logistickém procesu, kvůli kterému nelze zajistit potřebnou četnost mezidobíjení.
Společnost STILL nabízí nejen výběr Li-Ion baterií a nabíječek nejvyšší kvality, ale také servis profesionálně vyškolených týmů. Mimořádná kvalita pak umožňuje poskytnout zákazníkům stoprocentní záruku funkčnosti po dobu pěti let nebo dvou tisíc plných nabíjecích cyklů, případně osmdesátiprocentní záruku na kapacitu po pěti letech nebo dvou tisících plných nabíjecích cyklech, což je nejen efektivní a ekologické, ale také ekonomické.
„Dá se očekávat, že v manipulační technice budou Li-Ion baterie vynikat i v blízké budoucnosti a poptávka po technice s tímto pohonem bude i v dalších letech stoupat,“ předvídá Václav Jung.
Nabíjecí místnost není potřeba
Provoz manipulační techniky s Li-Ion bateriemi nepotřebuje žádné nabíjecí místnosti. Stačí jednoduché nabíjecí místo kdekoli v provozu, optimálně tam, kde se vozíky nejčastěji odstavují a kde je možné je snadno připojit k nabíječce i na krátkou dobu například na 10 – 15 minut. To stačí na její dobití na další pracovní cyklus. U nových provozů ušetří investor až milionové částky (podle velikosti flotily). U vícesměnných provozů nemusí provozovatel pořizovat náhradní baterie, což znamená další velké úspory. Životnost Li-Ionových baterií je oproti olověným bateriím více než dvojnásobná a při nabíjení spotřebují o cca 30 procent energie méně.
Odborníci tvrdí, že pro obsluhu vozíků je práce s Li-Ionovou baterií mnohem jednodušší než s olověnou baterií, protože nemusí sledovat úroveň vybití. Stačí, když se vozík připojí k nabíječce kdykoli není používán.
Zdroj: STILL ČR