Manipulace a technika
Firma Toyota Material Handling CZ dodala do provozu třídírny vajec ve společnosti PROAGRO Nymburk jeden z prvních modelů vozíku BT Tyro LHE130. Tento typ nahradil dosud používané ruční paletové vozíky.

Společnost PROAGRO Nymburk se specializuje na produkci živočišných komodit (chov prasat, selat a výkrm brojlerů), výrobu kompostu a organických hnojiv (22 000 t). Provoz v Městci Králové je jedním z největších producentů konzumních vajec a vaječné melanže v České republice. Do provozu třídírny s kapacitou 110 000 vajec za hodinu dodala společnost Toyota Material Handling CZ jeden z prvních modelů vozíku BT Tyro LHE130. Nahradil dosud používané ruční paletové vozíky a téměř zcela odstranil namáhavou práci při nakládce více než tunových kádí s vaječnou melanží do rozvozových nákladních vozidel.

„Každý den ve dvousměnném provozu vytřídíme, zabalíme nebo zpracujeme více než 1 200 000 vajec a následně vyexpedujeme přibližně 270-280 palet (podle velikosti vajec až 10 800 vajec na paletě) o hmotnosti cca 800 kg. Pro nakládku a vykládku kamionů, pro převozy z výroby do expedičního skladu a pro další podpůrnou manipulaci používáme různé manipulační vozíky od Toyoty, našeho tradičního a stabilního partnera. Čelní vysokozdvižné vozíky i ručně vedená technika jsou u nás téměř dvě desítky let díky vysoké kvalitě velmi dobře zavedená. Největší koncentrace vozíků je na třídírně, na každé farmě pak využíváme jeden vozík pro příležitostnou práci,” říká Zdeněk Mlázovský, vedoucí provozu třídírny.

„Snažíme se nahrazovat dřinu při ruční manipulaci elektrickými stroji, ale vozíky si na sebe musí vydělat. Když se objevil nový vozík BT Tyro, rychle jsme ocenili jeho potenciál. Vyhovují nám jeho malé rozměry, výrazně nižší cena, a přitom schopnost převést stejný náklad jako běžné větší elektrické ručně vedené nízkozdvižné vozíky. Pořídili jsme rychle za sebou dva kusy. První do prostoru nakládky 1 100 – 1200 kg těžkých kádí (vždy pěti kádí do nákladního auta), kde se na velmi stísněném prostoru ihned projevily jeho přednosti. Těmi jsou skutečně vynikající manévrovatelnost na úzké rampě i na vozidle, stabilita i s těžkým nákladem díky podpůrným kolečkům i celkový výkon. Novinka nás velmi příjemně překvapila, ušetří manipulantům mnoho námahy a urychlí práci. Vozíky Toyota nám velmi pomáhají. Druhý vozík BT Tyro slouží na farmě v Jánské u České Kamenice pro příležitostnou manipulaci. Vzhledem k ceně jde o optimální řešení nahrazení ručních vozíků elektrickým strojem.”

Zdeněk Mlázovský na závěr dodává, že PROAGRO Nymburk kombinuje nákupy použitých strojů (skladová technika) i nových vozíků (skladová technika i čelní vozíky), podle potřeb každého provozu. Použité vozíky nasazuje na farmy, kde nejsou každý den v provozu. Toyota dává záruku, stroje jsou prověřené, ošetřené, zkontrolované, mají technické prohlídky. Existují provozy, kde nové vozíky mají své opodstatnění, ale není možné vyhazovat peníze zbytečně tam, kde by to nebylo efektivní. Vozík Tyro je jiný, nevyžaduje speciální nabíjecí místo, cena je jinde. Dobrý tah, příjemné překvapení a další plus pro Toyotu.

Text a foto: Toyota Material Handling CZ