Stavební materiál se běžně skladuje venku. Nejsou zde potřeba žádné speciální regály, důležitá je hlavně kvalitní povrchová ochrana všech komponentů. Pro skladování venku se obvykle využívají standardní paletové regály nebo konzolové regály. Konstrukci těchto regálových systémů je možné opatřit střechou nebo bočními kryty chránícími zboží před povětrnostními vlivy.
Jindřich Přívora, PR manažer ze společnosti Toyota Material Handling Česká republika, podotýká, že standardní paletové regály představují nejběžnější typ regálů s neustálým přístupem ke všem paletám. Systém lze dokonale přizpůsobit všem požadavkům zákazníků na objem a hmotnost nákladů.
Konzolové regály jsou založeny na sloupech s horizontálními nosnými rameny pro uložení zboží. Umožňují ukládání delších manipulačních jednotek (řeziva, trubek, panelů, profilů, plotových dílců) nebo různých nestandardních typů zboží, které je možné na nosné rameno zavěsit (hadice, kabely).
„K dispozici jsou jednostranné nebo oboustranné verze a různé varianty z hlediska nosnosti, výšky sloupů nebo délky ramen. Doplněním kovových mříží mezi nosná ramena lze systém přizpůsobit pro různé rozměry zboží, tedy nejen pro dlouhé materiály,“ vysvětluje Jindřich Přívora a dodává, že i pro venkovní regálové systémy nabízí Toyota různé ochranné prvky nebo doplňky a různé příslušenství pro skladování nestandardních nákladů, například barelů. „Velkou výhodou konzolových regálů je jejich vysoká konstrukční a výrobní variabilita. I konzolové regály mohou být stacionární nebo mobilní, které dokáží lépe využít disponibilní plochu.“
Bezpečnost je na prvním místě
Nejefektivnější regálové řešení je nutné vybírat podle struktury zásob, podle způsobu skladování (na jakých nosičích nebo jednotkách), podle rozměrů, hmotnosti a podle toku materiálu. Díky použití kvalitnějších materiálů se u regálů zvyšuje bezpečnostní koeficient. Využívají se moderní kompozitní materiály. Například ochranné prvky nebo prostředky se nevyrábějí z kovů, ale ze speciálních plastů.
Pro firmu Toyota Material Handling je bezpečnost na prvním místě, proto každá instalace již od počátku musí splňovat přísné bezpečnostní normy.
„To, co je pro jiné dodavatele volitelné řešení, je pro nás standardem. V oblasti vysokohustotního skladování existuje samozřejmě prostor pro použití posuvných konzolových regálů, zvláště ve skladech s nižší rychlostí obrátky,“ říká Jindřich Přívora a poukazuje na fakt, že konzolové regály původně určené pro tyčový a deskový materiál se často využívají v běžných skladech, kde je potřeba připravit skladové pozice s proměnlivými rozměry lokace. Klienty Toyoty Material Handling se tak stávají například slévárny, kde je díky vhodným doplňkům v regálech možné skladovat formy s různými rozměry. Jednu z podobných realizací je možné vidět například ve skladu forem pro firmu METALURGIE Rumburk nebo ve Slévárně Kuřim. Zde klienti těží z výhod řešení téměř neomezené délky nosné police, která není fragmentována rámy regálového systému a je proto snazší umístit do takového prostoru formy s různými rozměry bez ztrátových míst. Tímto způsobem se podařilo uložit o 20 % forem více než do konvenčních paletových regálů.
Nenákladné blokové stohování

Stavební materiály se velmi často skladují na volné ploše formou blokového stohovaní. Tento způsob je vhodný pro jakýkoli materiál, který je nezávislý na počasí, ale nejnáročnější na velikost skladové plochy. Jedná se o levné řešení umožňující skladování bez nutnosti pořizovat regály. Pokud má firma k dispozici dostatečně velkou plochu, není ani nutné stohovat palety na sebe. Výška stohování je omezena pevností a odolností materiálu, způsobu balení, výškou a šířkou palety, a tedy její stabilitou, kvalitou a rovností terénu. Při stohování není přístup ke každé paletě, ale to obvykle není u stavebních materiálů nutné, protože například u cihel nebo zámkové dlažby nezáleží tolik na datu výroby. Stohování také umožňuje snadné změny lokace, protože není nutné přestavovat regálový systém.
Dovnitř či ven? Rozhoduje povaha materiálu
Odborníci z Linde Material Handling Česká republika podotýkají, že skladování stavebního materiálu může probíhat vevnitř i venku podle povahy zboží. Venkovní regály mohou ušetřit cennou plochu ve vnitřních prostorech a zkrátit trasu pro naskladňování a vychystávání, třeba i přímo do vozidel zákazníků.

„Pokud jsou regály umístěny ve venkovních prostorech, je nutné chránit jejich konstrukci před povětrnostními vlivy, a to jak z pohledu možné koroze, tak z pohledu zatížení konstrukce sněhem.
Proto se pro venkovní regály vytváří opláštění a různé zastřešení. Venkovní prostory jsou nejčastěji obsluhovány čelními vozíky, mezi které se již kvalifikovaly elektrické vozíky s odpovídajícím výkonem,“ tvrdí Martin Petřík, ředitel marketingu v Linde Material Handling Česká republika. Například Linde vozíky X20 – X35, s nosností 2 – 3,5 tuny dokáží podávat dlouhodobě výkony, které byly dřív dostupné pouze pro vozíky se spalovacími motory. Provedení Linde X20 – X35 umožňuje vozíkům pracovat i ve velmi náročném prostředí, v prašném i mokrém prostředí.
Regály mohou zefektivnit provoz
Uskladňování materiálu je pro firmy, které podnikají v oboru stavebnictví, velmi důležité. Široký sortiment regálových systémů, které v tomto ohledu uspokojí potřeby každého podniku z tohoto odvětví, nabízí rovněž společnost STILL. Díky rozsáhlému sortimentu je totiž možné nabízené regálové systémy přizpůsobit potřebám konkrétních prostor klienta a tím maximálně zefektivnit provoz.
„Stavební firmy využívají zejména paletové regály, které mohou sloužit například k uskladnění venkovní dlažby, střešních tašek či lepidel a cementu. Paletové regály STILL umožňují optimální přizpůsobení skladovým prostorám, hmotnosti i rozměru zboží. Další výhodou je pohodlný přístup ke všem položkám a snadné sledování stavu zásob. Přímé vychystávání zboží je u paletových regálů STILL samozřejmostí,“ říká Jaroslav Leun, vedoucí oddělení pro intralogistická řešení.
Dalším ve stavebnictví velmi hojně využívaným typem jsou konzolové regály. Svým uspořádáním umožňují uskladnit zejména dlouhé a objemné zboží, jako jsou například trubky, desky, panely nebo tyče. „Společnost STILL nabízí konzolové regály pro venkovní i vnitřní uskladňování. U venkovních konzolových regálů ocení stavební firmy zejména možnost stropního a bočního obložení, které materiál ochrání před poškozením. U vnitřních konzolových regálů přijde vhod optimální využití úložného prostoru a výšky budov. Konzolové regály jsou vhodné pro lehké i velmi těžké zboží,“ dodává Jaroslav Leun.
Společnost STILL také nabízí možnost rozšíření skladovacích prostor pomocí regálového systému „montovaná plošina“. Jedná se o cenově výhodné zřizování dalšího úložného prostoru a podlahových ploch. Regálový systém „montovaná plošina“ lze pořídit v různých variantách nosnosti od 100 kg/m2 až po 2000 kg/m2. Sestavení plošiny je možné v libovolných rozměrech a výšce a nabízejí se i varianty s vícepatrovým provedením.
Ve spolupráci s uvedenými firmami připravil Václav Podstawka.
Foto: Linde, Toyota a Václav Podstawka