Doprava a spedice
Budoucnost logistiky značným způsobem podporují moderní technologie a procesy. Stavět služby na technologiích, které zrychlují, zpřesňují a zlevňují jednotlivé operace, je cestou k moderní logistice.  Jednou z nejdiskutovanějších oblastí je digitalizace jak jednotlivých operací, tak celých procesů. Efektivní a rychlá výměna a zpracování dat je pro progresivní poskytovatele logistických služeb základem, na kterém lze do budoucna posilovat a zpevňovat pozici na trhu a poskytovat zákazníkům špičkový servis.

Společnost METRANS patří mezi lídry nejen v oboru poskytování služeb intermodálního operátora, ale také ve vytváření moderních trendů logistiky. Mezi páteřní systémy společnosti určené pro efektivní fungování celého systému kombinované přepravy patří sofistikovaný informační systém, který si společnost sama vyvíjí. Díky těsné spolupráci mezi logistikou a vývojem vznikají vysoce moderní a přesně fungující systémy zajišťující, že i množství přeprav, jež dosahuje téměř jednoho a půl milionu TEU za rok napříč celou Evropou, funguje naprosto bezchybně.

Rezervace časových oken

Výměna informací je základním nástrojem a propojuje všechna interní a externí pracoviště. Například propojení společnosti METRANS se silničními dopravci zajišťujícími servis první a poslední míle je plně integrováno do tohoto systému. Aplikace MTRUCKS, která je součástí rozsáhlého systému MIS (METRANS Informační Systém), živě komunikuje mezi jednotlivými dopravci, řidiči a terminály a koordinuje veškeré výměny informací, plánování a další nutné operace. Ty zajišťují hladký průběh, jak přeprav po silnici k zákazníkovi, tak obsluhu kamionů na terminálech.

Každý řidič v aplikaci najde kompletní informace nejen o aktuální, ale i o plánované přepravě, nalezne zde podrobné informace k jízdě i k nákladu. Díky aplikaci si může stáhnout přepravní list CMR, do budoucna se připravuje i možnost případně nahrát fotografie (z nakládky apod.) a provádět mnoho dalších aktivit a operací.

Aby bylo vozidlo rychle a plynule odbaveno na terminálech společnosti METRANS, tak si prostřednictvím aplikace MTRUCKS řidič rezervuje konkrétní časové okno (time slot), ve kterém bude odbaven. Předchází se tím čekání vozů před terminály díky peak times a nerovnoměrnému vytěžování manipulační kapacity překladiště. Aplikace MTRUCKS dále zjednodušuje a velice zrychluje odbavení auta na samotném vjezdu/výjezdu terminálu, kdy přenos informací o příjezdu, resp. odjezdu auta je prováděn skenováním unikátního QR kódu. V návaznosti na tuto operaci souběžně dispečer prostřednictvím PDA provádí záznamy o technickém stavu kontrolovaných kontejnerů, a to včetně případné fotodokumentace.

V místech nakládky nebo vykládky kontejnerů, tedy u cílových zákazníků, řidiči opět s aplikací MTRUCKS intenzivně pracují a zaznamenávají jednoduchými kroky počátky a konce nakládky, resp. vykládky. Do budoucna budou moci zaznamenávat, a tedy přenášet dále na oddělení zákaznických servisů, informace o nečinnosti, například když neprobíhá vykládka nebo nakládka zboží z důvodu nepřítomného personálu, nehotového zboží apod.

Přehled o všech vozidlech

Další novou připravovanou částí aplikace je poskytování informací řidiče o předpokládaném zdržení na cestě způsobeném například kolonou, dopravní nehodou, defektem a podobně. Tím lze předejít komplikacím v cílové destinaci a včasně ohlásit očekávané zpoždění, které řidič nemůže přímo ovlivnit.

Tahačový dispečer společnosti METRANS pak má díky této aplikaci ucelený přehled o poloze a stavu všech vozidel, může si otevírat mnoho detailů k jednotlivým vozidlům a přepravám, on-line měnit dispozice a může také komunikovat s řidiči prostřednictvím chatu. Tím je garantována stoprocentní kontrola nad všemi probíhajícími přepravami včetně nestandardních situací. Společnost METRANS je díky tomu může velmi rychle a efektivně se zákazníky řešit.

Dalším krokem směrem k moderní budoucnosti intermodální logistiky je zavedení plně elektronického přepravního listu (E-CMR). Tento krok posune práci s informacemi o další stupeň, a to nejen v rámci efektivity, kdy se výměna dat mezi dopravcem, operátorem kombinované dopravy a také mezi odesílatelem, příjemcem a zákazníkem podstatně zrychlí. Tento krok také povede ke zlepšení dopadů na životní prostředí, protože využitím elektronických přepravních dokladů v silniční přepravě se v rámci společnosti ročně ušetří několik tun papíru, který se musí vyrobit, vytisknout a manuálně zpracovávat. I na tuto budoucnost je společnost METRANS připravena.

Efektivní manipulace

Mezi poslední novinky v rámci moderních technologií a systémů patří zavádění překládacích mechanismů, které díky vlastním inteligentním systémům dokáží zefektivnit manipulace s kontejnery. Nejnovější modely kolových překladačů (reach stackerů) a portálových jeřábů tak umožňují značným způsobem snižovat jakákoliv rizika způsobená lidským faktorem a zvýšit bezpečnost. Jako příklad můžeme uvést nový typ portálového jeřábu na terminálu v Nýřanech u Plzně, který pracuje poloautomaticky a je kontrolován nepřímo z pracoviště v administrativní budově, tedy bez přítomnosti jeřábníka v kabině jeřábu. A je pouze otázkou času, kdy se na terminálech společnosti budeme setkávat s jeřáby zcela automatickými.

Podobných aplikací, nebo systémů s rámci společnosti METRANS funguje mnohem více, ať pro řízení provozu, nebo pro komunikaci mezi společností a zákazníky, podpůrné programy a systémy. To vše s cílem poskytovat špičkové služby operátora kombinované dopravy na úrovni, na kterou jsou zákazníci zvyklí, a přinášet nové trendy do tohoto moderního a velice progresivního oboru.

Jaroslav Fürst, METRANS

Foto: METRANS