Distribuce a zásobování
Distribuce vakcín v ČR má povážlivé trhliny. Promyšlený distribuční systém, který už mohl být vytvořen v loňském roce, zdá se neexistuje. Vše nasvědčuje tomu, že vláda logistiku vakcín totálně podcenila.

Začátkem ledna letošního roku jsem položil tiskové mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR Barboře Peterové deset otázek týkajících se logistiky vakcín v ČR. Nebyl za tím žádný pokus o investigativní novinařinu, ale pouhý zájem napsat odborný článek o distribučním systému vakcín.

Dostal jsem pouze odkaz na dokument Strategie očkování (https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/12/Strategie_ockovani_proti_covid-19_aktual_221220.pdf). Poté ještě přišla strohá odpověď: „Distribuce vakcín, konec konců jako jakýchkoliv jiných léčiv má svá přesně stanovená specifika a takový distributor musí disponovat příslušným povolením. Vše ostatní je uvedeno ve strategii, na niž jsem Vás již několikrát odkázala.“

Jenže ona strategie nic konkrétního o logistice neobsahuje, pouze obecné sdělení, že distributor bude vybrán. Nakonec jsem z konverzace vytušil, že česká vláda distribuci vakcín totálně podcenila a žádný distribuční systém, který mohl být připraven už během loňského roku, neexistuje. Nyní vše pomalu vyplouvá na povrch a také některé logistické firmy začínají být sdílnější a popisují své zkušenosti.

V této souvislosti nám napsal mimo jiné Ondřej Krátký, spoluzakladatel & ředitel firmy Liftago, která se právě u vakcinace již nějakou dobu marně snaží pomoci: „Za Liftago jsem se snažil několikrát nabídnout pomoc přes ministry nebo jiné kontakty. I přes jejich projevenou snahu jsem byl neúspěšný. Nabídl jsem pomoc jak s urgentními rychlými závozy po celé ČR, tak pomoc softwarovou: s organizováním a plánováním tras závozů, které je v případě Liftaga automatické a trvá několik minut, ne týdny. Liftago je navíc schopno zapojit i certifikované přepravce třetích stran a dodat jim pružnost plánování, popřípadě využít systém zapečetěných chladicích boxů. Je nám jasné, že úzké hrdlo vakcinace může být nyní jinde, ale na rychlý systém přeprav po celé ČR je třeba se připravit už teď.“

Je to pouze jeden z příkladů, kdy logistici nabízejí pomoc, o kterou vláda nestojí. Přitom desítky tisíc vakcín leží ve skladu a očkování vázne. Kdo na to nejvíce doplatí? To si každý jistě dosadí sám.

Pokud máte podobné zkušenosti, rádi je zveřejníme.

Václav Podstawka

Ilustrační foto: archiv.ihned.cz