Distribuce a zásobování
V době od dubna do září 2021 Česká republika očekává více než 9 milionů dávek vakcín proti Covid-19. Má už stát vypracovaný logistický systém pro distribuci těchto vakcín, které bude třeba co nejdříve dostat na očkovací místa?

V této souvislosti jsme tiskovému oddělení Ministerstva zdravotnictví ČR zaslali několik otázek. Bohužel na konkrétní otázky jsme konkrétní odpovědi nedostali. Tisková mluvčí ministerstva, Barbora Peterová, nás pouze odkázala na dokument Strategie očkování (https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/12/Strategie_ockovani_proti_covid-19_aktual_221220.pdf). Tiskovou mluvčí jsme proto požádali, aby nám alespoň sdělila, která firma bude logistiku 9 milionů vakcín zajišťovat, ale dostali jsme jen následující odpověď:

„Distribuce vakcín, konec konců jako jakýchkoliv jiných léčiv má svá přesně stanovená specifika a takový distributor musí disponovat příslušným povolením. Vše ostatní je uvedeno ve strategii, na niž jsem Vás již několikrát odkázala.“

To jsme se toho dozvěděli. Paní tisková mluvčí ještě zapomněla dodat, že řidiči budou mít řidičáky, ve skladech se bude skladovat a očkovat se bude jehlami!

Má vůbec Česká republika vypracovaný detailní logistický systém, podle kterého se bude distribuce vakcín řídit? Z komunikace s ministerstvem mám pocit, že se vakcíny nějak přivezou, nějak se uskladní a nějak se rozdistribuují. Vždyť ono už to celé nějak dopadne. A hlavně se na nic neptejte.

Václav Podstawka

Foto: ilustrační