Aktuality

V Klauke Slovakia v Dolném Kubíně byly instalovány další dva automatizované vertikální výtahové systémy Modula od společnosti SysTech Group, celkem jsou ve firmě už čtyři.

Nejnovější zakladače Modula Lift jsou implementovány v nástrojárně společnosti. Slouží k zaskladňování a vyskladňování nástrojů pro výrobu. Dříve dodané zakladače Modula jsou určeny pro zaskladňování malých krabiček neúplného balení a pro zaskladňování malých nástrojů ve výrobě. Všechny systémy Modula přinesly zvýšení bezpečnosti skladování a výraznou úsporu místa v halách.

Dva nejnovější zakladače byly v Klauke Slovakia uvedeny do provozu v březnu letošního roku. Police mají podle typu nosnost 850 (42 polic) a 990 kg (50 polic). V zakladačích jsou zaskladněny všechny malé i velké nástroje, které do té doby byly zaskladněny v regálech. „Důvodem zakoupení dalších zakladačů značky Modula bylo hlavně zvýšení bezpečnosti. Dříve totiž operátoři museli všechny nástroje, tedy i ty o hmotnosti kolem 300 kg, zakládat ručně do regálů. Díky systémům Modula došlo k výraznému zvýšení bezpečnosti skladování,“ popisuje Michal Kavuliak, vedoucí údržby společnosti Klauke Slovakia v Dolném Kubíně.

Dodává, že dalšími důvody pro pořízení zakladačů Modula byla potřeba úspory místa v hale a také lepší uspořádání pracoviště. Důležité je pro firmu i to, že se na skladované nástroje v zakladačích nepráší, protože výrobní proces je citlivý na prach a jakékoliv nečistoty.

Zaškolení obsluhy bylo velmi rychlé a jednoduché. „Police, do kterých dáváme těžké nástroje, jsou speciálně navržené pro nás. Polovina police je standardní, tedy plechová, druhá polovina je osazena kuličkovými ložisky, které pomáhají nadlehčovat těžký zaskladňovaný materiál. Pro manipulanta je tedy práce jednodušší a bezpečnější,“ říká Michal Kavuliak. „Police mají zajišťovací mechanismus. Jde o atypické řešení. Před odebráním nástroje z police je potřeba tento zabezpečovací systém odjistit a po naložení nebo vyložení nástroje do nebo z police ho zase zajistit, aby nástroj po kuličkových ložiscích z police nesjel. Police se v automatizovaném systému nezaskladní bez toho, aby byl zajišťovací systém správně zajištěn. Dříve byla manipulace s těžkými nástroji dost riziková.“

Když se při zaskladnění určí přesná pozice nástroje v polici, při přivolání police laser ukáže operátorovi místo, ze kterého má nástroj vzít. „Díky systémům Modula je skladování rychlejší, bezpečnější a přehlednější. Uspořili jsme hodně místa a manipulace jsou jednodušší,“ rekapituluje Michal Kavuliak.

Jednatel společnosti Systech Group Marek Maťovčík doplňuje: „Vertikální technologie vznikly pro co nejefektivnější využití prostoru z hlediska výšky a úsporu podlahových ploch. Jsou vhodné pro skladování výrobků jakéhokoli typu bez ohledu na průmyslové odvětví a prostředí, jelikož jejich parametry, například nosnost, výšku, rozměry, příslušenství a další, lze libovolně uzpůsobit konkrétním potřebám. Jsme rádi, že se naše systémy Modula osvědčily i ve společnosti Klauke Slovakia.“

Zdroj: SysTech Group