Aktuality

Nákladní vozidla s palivovými články na vodíkový pohon emitující pouze vodní páru budou důležitou součástí produktového portfolia společnosti Volvo Trucks s nulovými emisemi výfukových plynů. Vozidla nyní prošla důležitým milníkem – konkrétně byla testována na veřejných komunikacích.

V loňském roce společnost Volvo Trucks poprvé představila svá elektrická nákladní vozidla s palivovými články. Tato nákladní vozidla s nulovými emisemi výfukových plynů využívají vodík k výrobě vlastní elektřiny na palubě, mohou jezdit na delší vzdálenosti, díky čemuž jsou vhodná pro dálkové přepravní úkoly. Nyní byla nákladní vozidla poprvé testována na veřejných komunikacích. Ale ne na ledajaké veřejné komunikaci. Aby to bylo extra náročné, testy byly provedeny za polárním kruhem na severu Švédska – v extrémně chladném klimatu.

„Nákladní vozidla jsou v provozu sedm dní v týdnu a za každého počasí. Drsné podmínky na veřejných silnicích v severním Švédsku s ledem, větrem a spoustou sněhu jsou ideálním testovacím prostředím,“ řekla Helena Alsiö, viceprezidentka Powertrain Product Management společnosti Volvo Trucks. „S potěšením mohu říct, že testy probíhají dobře, což potvrzují výsledky a testy, které jsme provedli dříve, jak digitálně, tak na naší uzavřené testovací dráze poblíž Göteborgu.”

Elektrická nákladní vozidla na palivové články poháněná vodíkem budou vhodná zejména na delší vzdálenosti a tam, kde není možné používat pouze baterie: například v oblastech bez nabíjecí infrastruktury.

Zdroj: Volvo Trucks