Aktuality

Pro účast na různých výzkumných projektech, pro vývoj inovativních produktů a pro realizaci „Smart Factory“ vybudovala společnost STILL, poskytovatel intralogistických řešení, ve své centrále v Hamburku vlastní 5G síť.

Již dnes se ve výrobních halách a skladech setkáváme s poměrně autonomní manipulační technikou. Její schopnosti jsou ale v porovnání s lidmi stále nižší, protože mnoho procesů se musí ještě zaučit a není inteligentní ve všech ohledech. Mnoho dodavatelů se snaží tyto mezery vyplnit a zvyšuje inteligenci svých vozíků. Tuto rozšířenou vizi autonomně jezdící manipulační techniky lze ovšem realizovat jen s velmi výkonnými mobilními sítěmi, aby bylo možné bezpečně, rychle a efektivně přenášet velké objemy dat. Hamburská intralogistická společnost STILL, která se velmi intenzivně věnuje vývoji řešení pro logistiku a výrobu, instalovala z těchto důvodů ve své centrále v Hamburku vlastní samostatnou 5G síť. „Podtrhujeme tím naši připravenost k inovacím, protože sítě 5G nejsou v průmyslu ještě široce rozšířené. Tato 5G síť nám na jedné straně pomůže posunout autonomně probíhající logistické procesy pro naše zákazníky na novou úroveň. Proto se již mnoho let podílíme na řadě mezinárodních výzkumných projektů, které se zabývají myšlenkou průmyslu 4.0. Na druhé straně budeme super rychlou přenosovou technikou optimalizovat naši výrobu. V budoucnu budou ve smyslu Smart Factory prostřednictvím rychlé bezdrátové komunikace hladce spolupracovat bezdrátové robotické systémy a stroje,“ popisuje Ansgar Bergmann, specialista společnosti STILL pro oblast dat a zasíťování, nejdůležitější důvody pro instalace vlastní firemní 5G sítě.

5G nabízí různé technologické možnosti

Zajímavé jsou na 5G dle Ansgara Bergmanna zejména aspekty výkonu a spolehlivosti, protože se jedná o spektrum frekvencí licencované pro uživatele. „To je zajímavé například v oblasti vnitropodnikové logistiky při napojení přepravních systémů bez řidiče. Operátor tím získává lepší podporu, než byla dosud možná s WiFi. V reálném čase tak lze koordinovat celé flotily automatizovaných vozíků a ve firemním edge cloudu spravovat řídicí data a data o trasách,“ říká expert. Další možnosti použití jsou v oblastech robotiky, spolupráce stroje a člověka a obrazového rozpoznávání okolí.

V intralogistice je možná řada nových scénářů

Citelnou podporu získají díky technologii 5G i projekty průmyslu 4.0. Optimalizuje se tak krok od klasického k plně automatizovanému systému, protože průmysl 4.0 se opírá především o datově technické procesy, a právě ty 5G podporuje. Technologie 5G dále umožňuje pokrok u všech systémů a produktů v oblasti automatizace, procesní transparentnosti, pay per use, prediktivní údržby nebo poradenství.

Zdroj: STILL