Aktuality

Vše kromě výfukových plynů! STILL představuje elektrický vysokozdvižný vozík RX 60 s nosností 3,5 až 5,0 tun a v jubilejním roce píše novou kapitolu v historii elektrických vysokozdvižných vozíků.

Poprvé mohou zákazníci při přepravě těžkých břemen převážně uvnitř budov, ale i venku, profitovat z elektrizujících výhod konstrukční řady RX 60. Vedle hbitosti, obratnosti a vysokého komfortu jízdy přesvědčuje kompaktní 80 V elektrický vysokozdvižný vozík působivým výkonem překládky a vysokou disponibilitou – a to zcela bez výfukových plynů. Společnost STILL díky tomu ještě většímu počtu firem otevírá nové perspektivy v sestavování flotily vysokozdvižných vozíků s ohledem na výkonnost, náklady, ekologický provoz nebo efektivitu využití.

Optimální a efektivní využívání zdrojů je pevně zakódováno v DNA hamburského výrobce vysokozdvižných vozíků. Od založení společnosti před 100 lety se (téměř) vše točí kolem inovativního spojení elektrické energie a mobility a kolem průkopnického ducha a vášně pro pokrok s jasným zaměřením na aktuální potřeby trhu.

Dynamický a výkonný paket pro každé použití

STILL Performancesystem představuje inteligentní propojení veškerých hardwarových a softwarových komponent pohonu pojezdu a zdvihu. V souladu s touto koncepcí je nový vozík RX 60-35/50 dobře sladěným komplexním paketem silných komponent pohonu a jemně ovládaných funkcí. V rámci této konstrukční řady je zákazníkům k dispozici sedm různých variant vozíků se vzdáleností těžiště břemene standardně 500 mm nebo na přání i 600 mm. K dostání je jak vybavení olověnou baterií s kapalným elektrolytem, tak lithium-iontovou technologií. Ve všech nosnostních třídách je dostupná varianta High-Performance, která v náročných profilech nasazení boduje díky vyšší výkonnosti, většímu zrychlení a vyšším výkonem překládky.

Nezávislý test potvrdil již v roce 2019 menšímu bratrovi nové konstrukční řady, vozíku RX 60-25 s nosností 2,5 tuny, první místo v přímé konkurenci elektrických vysokozdvižných vozíků a zároveň výkon překládky na úrovni srovnatelného dieselového vysokozdvižného vozíku. Úspěšná koncepce pohonu byla přenesena i do nového vozíku RX 60 s nosností až 5,0 tun. Umožňují to dva výkonné zapouzdřené trojfázové pojezdové motory s aktivním chlazením v přední nápravě. Dva motory o výkonu 11 kW zajišťují ve variantě High-Performance ještě vyšší výkon. Zvyšují výkon pojezdového motoru oproti předchůdci o 46 procent. Protože mohou být oba motory poháněny i při plném rejdu, je vysokozdvižný vozík velmi obratný. Aktivní chlazení pracující dle potřeby zajišťuje vysokou termickou stabilitu i při maximálním výkonu překládky. Robustní a bezúdržbové ventilátory s tepelným řízením chladí zapouzdřené komponenty výkonové elektroniky a zdvihové a pojezdové motory – a to zcela bez filtrů.

Kompaktní zázrak v dojezdu s vysokou disponibilitou

Vozík RX 60 je nejen hbitý a až 20 km/h rychlý, ale má také velkou výdrž. Díky režimu rychlého startu a automatické pružinové parkovací brzdě je na jeho disponibilitu spolehnutí v každé oblasti nasazení. Intuitivní palubní počítač STILL Easy Control umožňuje, že je vysokozdvižný vozík během několika sekund připraven k provozu a řidič má okamžitě přehledně a komfortně k dispozici všechny relevantní výkonnostní funkce a informace o vozíku.

Díky nízké spotřebě a kapacitě baterie 930 Ah (59,5 kWh), popř. v Li-Ion provedení až 118,4 kWh u RX 60-50, zvládne silný vozík bez problémů dvě směny bez dobíjení. A když je čas na výměnu baterie, otevírají osvědčená boční dvířka baterie v pravém slova smyslu nové perspektivy. Ocelová dvířka o tloušťce 4 mm lze nyní i u vozíku RX 60-35/50 snadno otevřít o 180 stupňů dozadu. Baterii dokáže pomocí elektrického nízkozdvižného vozíku vyměnit jedna osoba, což šetří místo, čas, síly a zdroje. Na přání zajistí ještě větší flexibilitu integrovaná nabíječka pro snadné a rychlé dobíjení během práce.

Ergonomické pracoviště s dobrým výhledem a potěšením z jízdy

Ergonomické pracoviště jako stavební kámen efektivní tvorby hodnot a zajištění spokojenosti a zdraví zaměstnanců získává v kontextu firemních koncepcí zaměřených na trvale udržitelný rozvoj a rostoucího nedostatku odborných pracovníků stále větší význam. Důležitou roli hraje dobrý výhled řidiče do všech stran. V tomto směru vozík RX 60 přesvědčuje nízkou přední částí a promyšleným umístěním ovládacích prvků a ukazatelů.

Vysokozdvižný vozík RX 60-35/50 profituje z úspěšné koncepce řady RX 60 i v oblasti komfortu a bezpečnosti. Kabina řidiče má nyní o 16 mm větší prostor pro hlavu, než tomu bylo u předchůdce. Velký je také prostor pro nohy. Pro větší bezpečnost a komfort při nastupování a vystupování má zvětšená stupačka navíc protiskluznou nášlapnou hranu. Komfort přináší také ergonomicky tvarovaný kryt baterie: I při sedadle posunutém maximálně dozadu se zde lýtka nedotýkají. Umístění pedálů umožňuje pohodlnou polohu nohou a ničím neomezený přechod mezi brzdovým a plynovým pedálem.

Inteligentní energetický management

Výběr správného vysokozdvižného vozíku je dnes mnohem více, než jen rozhodnutím pro značku a nosnost. Přímo souvisí s efektivní a ekonomicky uspořádanou vnitropodnikovou logistikou. Velkou roli přitom hraje výběr vhodného energetického systému. Ten se může lišit dle profilu nasazení a individuálních perspektiv – například celkových provozních nákladů, trvalé udržitelnosti, digitalizace nebo servisu. Vedle olověných baterií s kapalným elektrolytem získávají na významu především lithium-iontové baterie. V kontextu evropské politiky, která usiluje o radikální redukci emisí CO2 u těžkých užitkových vozidel do roku 2030, šetří tyto baterie vyšší účinností celého systému zdroje. Díky tomu jsou ekologické při téměř neomezené disponibilitě a umožňují rychlé nabíjení.

Zdroj: STILL