Aktuality

„Making Intralogistics Smart. Together.“ Pod tímto sloganem bude společnost STILL – specialista na řešení v oblasti intralogistiky a automatizace z Hamburku – na letošním veletrhu LogiMAT od 25. do 27. dubna ve Stuttgartu v hale 10 ve veletržních stáncích 10B40, 10B41 a 10B51 naživo prezentovat inovativní manipulační techniku v automatizovaných procesech blízkých praxi. Dosud jedinečná je realizace integrovaného automatizovaného řešení společně s koncernovou sestrou KION, společností Dematic – spolupráce s vysokým inovačním potenciálem.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků, rostoucí tlak v oblasti nákladů a sílící závod s časem nutí firmy k automatizaci výrobních a logistických procesů a přechodu na přepravní systémy bez řidiče (FTS). „Ve společnosti STILL registrujeme rostoucí potřebu rychle realizovatelných a rozšiřitelných řešení automatizace,“ potvrzuje Frank Müller, Senior Vice President STILL Brand Management. „Více než polovina našich zákazníků by v následujících třech letech chtěla automatizovat procesy, které dnes ještě zvládají manuálně. Na základě těchto skutečností je automatizace již delší dobu strategickým pilířem pro budoucnost společnosti STILL.“

Materiálový tok blízký praxi

Jak automatizované materiálové toky v praxi optimálně probíhají, ukáže profesionál na automatizaci z Hamburku během letošního veletrhu LogiMAT. Bude zde prezentován typický materiálový tok, jaký probíhá v mnoha odvětvích: Nákladní automobil přiveze do skladu palety, automatizovaný vysokozdvižný vozík typu EXV iGo systems odebírá dodávku z vykládací stanice nákladních automobilů a převáží ji na kontrolu kontur – chytré a efektivní kontrolní zařízení, které pracuje nezávisle na manipulační technice a je ho proto možné umístit na libovolném místě ve skladu. Palety, které jsou v pořádku, jsou odtud zaskladňovány rovněž prostřednictvím vozíku EXV iGo systems. Když se přijme zakázka od zákazníka, vysokozdvižný vozík provede vyskladnění a přiveze zboží na předávací stanici.

Zde převezme horizontální přepravu směrem k manipulační technice autonomní mobilní robot (AMR) STILL řady ACH, aby zboží předal k přeložení na jinou paletu a kompletaci odpovídající zakázce zákazníka. Jak tento automatizovaný materiálový tok vypadá, si budou moci návštěvníci prohlédnout v sousedním veletržním stánku (hala 10, stánek 10C41) sesterské koncernové společnosti Dematic (KION Group). „Díky úzké spolupráci se společností Dematic využíváme cenné synergie, které přinášejí našim zákazníkům přidanou hodnotu. Takto společně vyvinutá, komplexní řešení automatizace nemají na trhu konkurenci,“ je přesvědčený Frank Müller.

Mnoho drahocenných zkušeností a spolehlivé vozíky

Společnost STILL se může při automatizaci procesů spolehnout na své obrovské drahocenné zkušenosti a osvědčené schopnosti vozíků. Ty se v automatizovaných materiálových tocích používají právě pro ty úkoly, pro které byly optimalizovány. Vysokozdvižné vozíky přebírají vertikální procesy zaskladňování a vyskladňování, zatímco autonomně pracující mobilní roboti jsou hbití pomocníci při horizontální přepravě břemen. Ve stále rostoucí míře se s nimi setkáváme nejen ve výrobě, ale také ve skladové logistice. Své silné stránky ukazují především ve stísněných prostorách, protože díky své kompaktní konstrukci potřebují při nakládce a vykládce nákladu jen asi polovinu prostoru oproti vidlicovému vozíku. STILL tyto AMR nabízí ve dvou verzích: Základní varianta ACH se orientuje prostřednictvím navigace s QR kódy na podlaze a lze ji ekonomicky výhodně integrovat do stávajících systémů. Model ACH je správnou volbou všude tam, kde se musí zboží přepravovat na pevně definovaných a stále stejných trasách. Nový model STILL AXH je koncipován pro náročnější aplikace. Disponuje vyšším stupněm autonomie a dobře tak zvládá i smíšený provoz – a to jak ve spolupráci s jinými přepravními systémy bez řidiče, jako jsou vozíky pro vertikální vychystávání nebo vysokozdvižné vozíky s výsuvným zvedacím zařízením, tak s manuálně řízenými vozíky.

Dvě výrobní řady jako optimální odpovědi na požadavky zákazníků

Vedle scénáře automatizace představí STILL na veletrhu LogiMAT poprvé dvě výrobní řady, které optimálně odpovídají individuálním požadavkům zákazníků: „Xcellence-Line“ a „Classic-Line“. Nová řada Classic-Line nabízí základní řešení se zaměřením na hlavní funkce: standardizovaná, rychle dostupná a za atraktivní ceny. Poskytovatel intralogistických řešení tím reaguje na trend soustředit se na to podstatné a nabízí tak ještě větší orientaci na zákazníka. Tyto základní stroje jsou pevně konfigurované, a proto také rychle dostupné.

Řada Xcellence-Line nabízí nejmodernější techniku pro náročná nasazení, s vysokou mírou možností variant a individualizace. Základem této řady je budoucí série RXE: Příští generace elektrických vysokozdvižných vozíků. Kromě toho budou k vidění také inovace z oblasti skladové techniky, například nízkozdvižný vozík EXH se zcela nově vyvinutou koncepcí ovládací oje, nominovaný na cenu IFOY, nebo nízkozdvižný vozík EXH-SF 14-16C se sklopnou plošinou pro řidiče.

Zdroj: STILL