Aktuality

Před pěti lety bylo v Nupakách postaveno moderní logistické centrum společnosti Raben, které se od té doby etablovalo jako přední zařízení svého druhu ve střední a východní Evropě. S jeho využitím se otevřely nové možnosti pro efektivní a ekologicky šetrnou logistiku, včetně přepravy a skladování čerstvých potravin, což umožňuje chlazený sklad o velikosti 4 700 m2. Jednou z hlavních předností tohoto logistického centra je jeho technologické vybavení, které minimalizuje negativní dopad na životní prostředí.

Logistické centrum společnosti Raben v Nupakách u Prahy je příkladem moderního a efektivního zařízení, které splňuje všechny důležité požadavky na moderní sklady a překladiště a zároveň udává směr v inovacích v logistickém sektoru. Základem je jeho flexibilita. Bylo vybudováno na základě přístupu nazývaného „shell & core“, při němž se nejprve postaví plášť haly bez podlah a zázemí. Tímto způsobem vznikne flexibilní prostor, který se může přizpůsobit potřebám konkrétního klienta.

„Logistické centrum v Nupakách je pro nás velkým krokem vpřed v oblasti efektivní a ekologicky šetrné logistiky. Skladovací prostory pro chlazené potraviny umožňují bezpečné a spolehlivé skladování a přepravu, což je pro naše zákazníky klíčové. Technologické vybavení centra minimalizuje negativní dopad na životní prostředí a umožňuje nám nabízet zákazníkům nejmodernější řešení v oblasti logistiky,“ popisuje Michaela Dražanová, Fresh Logistics Director společnosti Raben pro Českou republiku a Slovensko.

Prostory pro chlazené potraviny

Logistické centrum rozkládající se na ploše více než 27 000 m2 nabízí moderní skladové prostory o výměře přes 20 000 m2, z nichž část o rozloze 4 700 m2 umožňuje temperované skladování a přepravu pro segment fresh (teploty od 2 do 6 °C). Sklady jsou vybaveny úsporným LED osvětlením, detektory pohybu, nouzovými evakuačními světly, inteligentním systémem HVAC a sprinklerovým systémem dle normy NFPA.

Aby se minimalizovalo riziko pro životní prostředí, investovala společnost do vysoce účinného a nízkoenergetického chladicího systému založeného na minimálním množství čpavku a glykolu. Kromě toho se z chladicího systému získává tepelná energie pro proces odmrazování chladicích věží. Zařízení monitoruje provoz a stav pomocí IT systémů, čímž je zaručena správná teplota, a především bezpečnost skladovaných potravin.

Tyto prostory jsou propojeny se samostatně stojícím cross-dockem o velikosti přesahující 5 000 m2, kde se zboží vykládá, konsoliduje, třídí a opět nakládá k další distribuci. Kromě toho disponuje moderní logistický areál nově vybavenými kancelářemi o velikosti více než 650 m2 a vlastním parkovacím domem o rozloze 4 830 m2.

V době svého otevření se logistické centrum Raben v Nupakách stalo nejlepším skladovým projektem v České republice a získalo ocenění Best Warehouse Development v rámci CIJ Awards Czech Republic 2018. Toto ocenění potvrzuje kvalitu a inovativnost tohoto logistického centra a jeho význam na trhu.

Zelené technologie

Sídlo společnosti Raben v Nupakách je rovněž šetrné k životnímu prostředí. Například je vybaveno energeticky úsporným osvětlením s využitím LED technologie, které snižuje spotřebu energie a zároveň prodlužuje životnost světelných zdrojů. V okolí bylo vysazeno více než 500 stromů a 8 000 keřů. Centrum tak přispívá k ochraně životního prostředí a vytváří příjemné pracovní prostředí pro zaměstnance.

Další zelenou iniciativou logistického centra v Nupakách je instalace solárních panelů na střechách budov. Tyto panely slouží k výrobě elektrické energie ze slunečního záření, čímž snižují závislost na fosilních palivech a snižují emise skleníkových plynů. Administrativní budova umí sama vyhodnotit, jak moc je potřeba v zimě topit nebo v létě chladit, protože teploměry sledují venkovní teplotu a přizpůsobují vnitřní teplotu povětrnostním podmínkám. Díky těmto opatřením se logistické centrum stává energeticky efektivnějším a přispívá ke snižování negativního dopadu na životní prostředí.

Dopravní dostupnost

Dopravní dostupnost je dalším klíčovým prvkem logistického centra v Nupakách. Nachází se v CTPark Prague East, který disponuje přímým napojením na dálnici D1. Tato strategická poloha umožňuje efektivní distribuci zboží do různých destinací. V okolí se nachází čerpací stanice, opravna a myčka nákladních vozidel, restaurace či nově vybudovaná autobusová zastávka v areálu s přímým spojením do Prahy.

Velký důraz je kladen také na bezpečnost. Díky použití IT systémů pro plné monitorování provozu a stavu chladicího zařízení, které je moderní a ekologicky šetrné, jsou skladované produkty v bezpečí díky udržování správné teploty. Skladovací prostory jsou vybavené nejmodernějším systémem protipožární ochrany v podobě automatických kouřových klapek, sprinklerových systémů a protipožárních vrat.

Logistické centrum v Nupakách je tak příkladem moderního a ekologicky šetrného přístupu k logistice. Díky své flexibilitě, inovativnímu designu a zeleným iniciativám se stává vzorem pro další logistická centra a přispívá k udržitelnému rozvoji tohoto odvětví.

Více informací se dozvíte zde: Chlazený sklad Nupaky – Raben Group (raben-group.com).

Zdroj: Raben