Aktuality

V neděli 29. listopadu 2020 se uskutečnil první komerční nákladní let, jehož spotřebu paliva zcela pokrylo takzvané udržitelné letecké palivo (Sustainable Aviation Fuel, SAF). Boeing 777F společnosti Lufthansa Cargo s označením LH8406 odletěl v 8:10 z Frankfurtu do Šanghaje, odkud se následně do hesenské metropole vrátil. Tento první CO2 neutrální nákladní let byl uskutečněn díky spolupráci společností DB Schenker a Lufthansa Cargo, které při něm mimo jiné přepravily zboží společnosti Siemens Healthineers.

Společnosti DB Schenker a Lufthansa Cargo se v listopadu 2020 zavázaly k udržitelné letecké dopravě a shodly se v otázkách životního prostředí a na jejich společné podpoře – včetně odklonu od fosilních paliv v nákladní letecké dopravě.

Využíváním SAF je možné zcela předcházet emisím CO2 z letu s běžným leteckým benzínem. Během spalování v motoru se uvolňuje pouze CO2, který byl předtím odstraněn z atmosféry, například růstem rostlin. SAF je tedy první skutečnou alternativou k leteckým palivům na fosilní bázi a také klíčem ke klimaticky nezávadnému a CO2 neutrálnímu leteckému provozu. SAF lze přidávat do běžného leteckého petroleje jako takzvané přídavné palivo, a je proto praktické a vhodné pro každodenní použití bez nutnosti úprav letadla nebo dodavatelského řetězce. Z tohoto důvodu je do systému doplňování paliva na frankfurtském letišti přimícháváno množství SAF odpovídající požadavkům na palivo pro lety z Frankfurtu do Šanghaje a zpět. Každé letadlo, které je z tohoto systému natankováno, tak spotřebuje i malé množství SAF.

„Navzdory nejtěžší krizi, která kdy zasáhla letecký průmysl, se společnosti Lufthansa Cargo a DB Schenker postavily čelem k odpovědnosti za ochranu klimatu a vypravily svůj první nákladní let z Frankfurtu do Šanghaje s využitím zcela udržitelného alternativního paliva. To je důležitý signál, že společnosti hledí do budoucnosti navzdory všem obavám a přijímají důležité kroky k zajištění ekologičtější letecké dopravy,“ uvedl Andreas Scheuer, spolkový ministr dopravy a digitální infrastruktury.

„Co se týče ochrany životního prostředí v nákladní letecké dopravě, jsme již dále, než si mnozí myslí, což můžeme dokázat historicky prvním CO2 neutrálním nákladním letem. Se začátkem letního letového řádu roku 2021 bude společnost DB Schenker nabízet CO2 neutrální letecké přepravy v rámci standardní nabídky služeb. DB Schenker je jako poskytovatel logistických služeb prostředníkem mezi výrobci zboží a aerolinkami, díky čemuž můžeme principy ochrany klimatu uvádět do praxe. Jsem přesvědčen, že po takzvaných zelených přepravách je velká poptávka a těším se, kdo nás v tomto směru bude následovat,“ dodal Jochen Thewes, CEO společnosti DB Schenker.

Zdroj: DB Schenker a Lufthansa Cargo