Aktuality

EU si nastavuje ambiciózní cíle dekarbonizace ekonomiky pro několik nadcházejících desetiletí. Až z 39% může k dosažení cílů přispět cirkulární ekonomika, hospodářství, v němž se materiály využívají opakovaně a produkty navrhují s myšlenkou opravitelnosti nebo recyklace. Firmy, které u nás principy cirkulární ekonomiky přinášejí do praxe, ale narážejí na různé bariéry.

„Ročně zrecyklujeme stovky tisíc litrů glykolových kapalin, tedy nemrznoucích směsí pro automotive segment nebo systémů HVAC (vytápění, větrání a klimatizace) pro moderní budovy a sportoviště. Použitou kapalinu pročistíme, regenerujeme a vyrobíme z ní zcela nový výrobek se stejnými certifikacemi kvality, jako bychom vyráběli z panenské suroviny. Díky našemu přístupu šetříme jak finance, protože recyklace průmyslových kapalin je až o desítky procent levnější než jejich likvidace, tak environmentální stopu díky tomu, že znovu do oběhu vracíme již vyrobenou látku. I přesto ale narážíme na různé administrativní bariéry,” říká Jan Skolil, technický ředitel společnosti CLASSIC Oil, která se zabývá výrobou a recyklací průmyslových kapalin.
Bariérami pro rozšíření recyklace jsou způsob vypisování veřejných zakázek, administrativa nebo způsob kvantifikace dopadu recyklace. Také dovoz průmyslových odpadu ze zahraničí je obtížný kvůli vysokým administrativním poplatkům a získání speciálního povolení pro každý jednotlivý převoz.

Zdroj: CIRA Advisory