Aktuality

Žádné dlouhé vzdálenosti, žádné nepříjemné hledání parkovacího místa. Nákupy online jsou mezi spotřebiteli stále oblíbenější. Rekordní nárůst online obchodů hlásí nejen globální Amazon. Když se v důsledku koronavirové pandemie muselo zavřít mnoho obchodů, sektor online obchodů zaznamenal rekordní čísla.

Podle informací Spolkové asociace pro elektronický obchod a zásilkové obchody v Německu (BEVH) utratili jen v Německu spotřebitelé v dubnu až červnu 2020 rekordních 20,2 miliard euro v online obchodech! To je téměř o 3 miliardy euro více než ve stejném období minulého roku.

Rozmach objednávek má ale i své stinné stránky. Přepravci najedou při dodávkách objednaného zboží v Evropě a USA zhruba 60 miliard kilometrů, z toho je téměř 17 miliard kilometrů se zbožím vráceným nebo z důvodu nepřevzetí ze strany zákazníka. Jen pro představu – je to nejen 73násobek jednosměrné vzdálenosti mezi Zemí a Marsem Čísla navíc ukazují, že každé čtvrté nákladní vozidlo se používá k vrácení zboží. Navíc rozvozová vozidla vyprodukují okolo 1,5 miliardy kilogramů CO2.

I z těchto čísel je zřejmé, proč EU očekává od výrobců nákladních vozidel snižování CO2. Do roku 2025 musí každý výrobce nákladních vozidel snížit emise CO2 svých vozidel o 15 % ve srovnání s průměrem z roku 2019. Do roku 2030 by to mělo být emisí dokonce o 30 % méně. K dosažení těchto ambiciózních cílů mohou významně přispět pneumatiky. Rozhodujícím faktorem je jejich valivý odpor, který má výrazný vliv na spotřebu paliva, což přímo souvisí s emisemi CO2. Výběr správných pneumatik má značné výhody jak pro životní prostředí, tak pro provozovatele vozového parku.

Ke snížení emisí CO2 a ochraně životního prostředí však mohou velkou měrou přispět nejen provozovatelé nákladních vozových parků. Zapojit se může prakticky kdokoliv, kdo nakupuje na internetu. Každý nákup je potřeba důkladně promyslet, abychom posílali zpět pouze minimum.

Zdroj: Continental Barum