Aktuality

Vyšší nájemné v průmyslových nemovitostech, než v Praze mají pouze Helsinky, Mnichov, Oslo, Hamburk, Londýn a několik dalších měst ve Velké Británii a Irsku. Sklady v okolí Prahy nájemci pořizují mnohem dráže než v Paříži, Římě, Madridu, Budapešti nebo Varšavě. V případě české metropole jde konkrétně o 96 EUR za metr čtverečný na rok, u nejdražšího Londýna 313 EUR. Berlín je srovnatelný s Prahou, jmenovaná Varšava ve 3. čtvrtletí vykázala nejvyšší dosahované nájemné na úrovni 52 EUR ročně. Výsledky vyplynuly ze společné analýzy české realitní a poradenské společnosti 108 REAL ESTATE a BNP Paribas Real Estate.

„Výsledky dokládají odolnost a atraktivitu českého trhu průmyslových prostor. Navzdory pověsti Polska jako země s nižšími náklady na práci data ukazují, že firmy jsou ochotny platit prémii za výhody nabízené strategickou polohou a dobře rozvinutou infrastrukturou Prahy,“ komentuje výsledky Jakub Holec, ředitel 108 REAL ESTATE.

Vysoká akcelerace nájemného ve skladových prostorách v Evropě byla zaznamenána především v roce 2021 (12,5 %) a vloni (11,9 %). Letošní rok vykazuje průměrný 6,1% nárůst nájemného, kdy jsou však patrné velké teritoriální rozdíly: zatímco sklady v Beneluxu, Paříži, Varšavě nebo Birminghamu si nájemci pronajímají o 10 a více procent než v roce 2022, Praha patří mezi logisticky významná města, kde nájemné stagnuje.

Zdroj: 108 REAL ESTATE