Aktuality

Podle nejnovějších poznatků přední společnosti pro profesionální realitní služby a správu investic Colliers International se očekává, že se investiční aktivita v oblasti komerčních nemovitostí v Evropě znovu odrazí a dosáhne ve 4. čtvrtletí 100 miliard EUR, a to po silném obratu ve větších post-COVID transakcích uskutečněných ve 3. čtvrtletí.

Za celý rok by to zvýšilo objemy investic na přibližně 270 miliard EUR, což je jenom o 14 procent méně než v roce 2019 – za předpokladu, že trh popluje v klidnějších vodách a nebude dále šokován vnějšími geopolitickými nebo makroekonomickými faktory.

Andy Thompson, Ředitel investičního oddělení pro ČR a SR, Colliers International uvedl: „Myslím si, že ve většině případů investic, které by přilákali institucionální investory, tak jako sektorů a sub-trhů (dílčích trhů), je vysoce pravděpodobné, že téměř každá nemovitostní transakce dokončená v této době bude z hlediska výnosů vypadat za 18–24 * měsíců levně. (*Za předpokladu výrazně hlubší a delší recese, než se v současné době očekává; v takovém případě bude negativně ovlivněna i řada dalších investičních produktů). Většina dominantných makroekonomických sil, které ve většině odvětví v posledních pěti letech zvyšovaly ceny, budou v příštích několika letech hrát ještě významnější roli. Kromě toho existují v České republice specifické místní vlivy, které také tlačí trh stejným směrem (např. omezená nabídka). Konečná hodnota bude záviset od toho, jak dobře lze aktiva spravovat a zda si můžou svůj tok příjmů udržet nebo vylepšit.”

Zdroj: Colliers International