Aktuality

Přes současný mírný pokles české průmyslové produkce rostl meziročně za první tři měsíce letošního roku zájem o služby odvětví logistiky a přeprav. „Trh přeprav se v prvním čtvrtletí vyvíjí poměrně příznivě. V segmentu e-commerce registrujeme u Gebrüder Weiss růst obratu ve výši 27 %, počet zásilek v tomto segmentu za první dva měsíce v porovnání s loňským rokem se zvýšil dokonce o 79 %,“ uvedl Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.

Celkový vývoj obchodní bilance České republiky za rok 2020 byl ovlivněn zejména skokovým poklesem ve druhém čtvrtletí loňského roku. V současnosti je v přepravách vidět oživení nejen v oblasti e-commerce. „Vedle e-commerce vidíme v porovnání prvního čtvrtletí 2020 a 2021 u Gebrüder Weiss nárůst obratu v přepravách spotřebního zboží (14 %), automotive (11 %) i stavebného průmyslu,“ řekl Jan Kodada.

Zahraniční obchod České republiky vykazuje na začátku roku i přes probíhající pandemii mírný růst. Celkový objem exportu z ČR, který se kladně vyvíjel již na konci roku 2020, dosáhnul v prvních dvou měsících roku 2021 meziročního nárůstu ve výši 3,8 %. V případě Gebrüder Weiss se k nejčastěji poptávaným exportním destinacím ze strany jeho zákazníků řadí Německo, Rakousko, Velká Británie, Slovensko a Švýcarsko. Na třetím místě v obejmu exportu z ČR stojí nově Velká Británie.

„Český vývoz do Velké Británie dlouhodobě, už pět let v řadě převyšuje hodnotu 200 miliard korun. Do Británie putují z České republiky hlavně osobní automobily, stroje a přístroje, výrobky ocelářských firem nebo potraviny. Po komplikacích s celním odbavením a novými systémy přechodu hranic po Brexitu 1. ledna se situace postupně stabilizuje. Velká Británie se v prvním čtvrtletí významně posunula na našem žebříčku zemí, do kterých našim zákazníkům zajišťujeme přepravy. V prvním čtvrtletí 2021 byla třetí nejpoptávanější destinací,“ vysvětlil Jan Kodada.

Zdroj: Gebrüder Weiss