Aktuality

V loňském roce bylo na letišti Václava Havla odbaveno zboží o celkovém objemu 61,4 milionu tun. To je sice o něco méně zboží než v roce 2019, znamená to však, že po covidovém období se opět navyšuje objem nákladní dopravy.

Pražské letiště se vzpamatovalo z koronavirových dopadů a objem přepraveného nákladního zboží se za rok 2021 zvýšil o 17 %, na 61,4 milionu tun. Převážná většina, 43 milionů tun zboží, byla transportována nákladními dopravními letadly, 18,5 milionu tun jako „belly cargo“ v osobních letadlech. Společnost Lufthansa, která je předním dopravcem na letišti v Ruzyni, využívá pro transport nákladu nejčastěji letadla Boeing 747F, která mají kapacitu až 120 tun. Pro představu se tedy k transportu 43 milionů tun zboží využije přes 358 tisíc těchto plně naložených nákladních letadel. Z osobních letadel, v nichž se nejčastěji převáží náklad jako „belly cargo“, je nejběžněji využíváno letadlo Boeing 737, mající kapacitu 9,1 tuny.

Největší podíl na tom má Divize DSV Air & Sea, jež byla oceněna společností Lufthansa prvním místem v kategorii největší obraty mezi nákladními dopravci na pražském letišti. Podílí se na celkovém transportu zboží na letišti v Ruzyni z 16 procent: Firma přepravila 9,8 milionu tun.

Zdroj: DSV