Aktuality

Lafarge Cement zahájil v areálu závodu v Čížkovicích výstavbu nového slínkové sila. Zařízení na uskladnění slínku má pojmout až 50 000 tun této základní suroviny pro výrobu cementu. Cílem je zcela zamezit jeho venkovnímu skladování a tím eliminovat činnosti, které jsou zdrojem prašnosti a přispět tak ke zlepšení životního prostředí našeho nejbližšího okolí. Jedná se o rozměrově velikou stavbu, průměr sila má činit 32 metrů a celková výška bude 65 metrů.

Na začátku května 2022 byla podepsána smlouva s generálním dodavatelem stavby – českou společností Aliacem Přerov – specializující se na stavby na klíč a rekonstrukce technologických celků v cementářském průmyslu, a to v rozsahu realizačního inženýringu, kompletních dodávek technologie a samotné výstavby sila.

„Do konce tohoto roku budou připraveny základy sila a dopravníků, v prvním pololetí roku 2023 proběhne výstavba sila a montáž dopravníků, ve druhém pololetí pak montáž zbývající technologie a elektroinstalace,“ uvádí generální ředitel Aliacem Milan Paštěka.

Silo tak bude k dispozici před zimní odstávkou v roce 2024 a bude moci shromáždit dostatečné množství slínku na další sezónu. V tomto novém sile bude Lafarge Cement skladovat standardní slínek. Stávající menší silo, které je nyní k dispozici, bude nově sloužit pro tzv. RA slínek.

Zdroj: Lafarge Cement