Aktuality

Po jedenácti dnech dorazilo nákladní elektrokolo speciálně navržené pro DACHSER Czech Republic do Kolína nad Rýnem a na veletrh polisMOBILITY. Elektrokolo používané v současné době pro bezemisní zásobování center měst bylo na cestu vybaveno speciálními solárními panely, které vyrobily 9,6 kWh elektrické energie.

Po čtyři dny byla prodloužená verze nákladního elektrokola k vidění na stánku společnosti Dachser na veletrhu polisMOBILITY. Do Kolína nad Rýnem se po mezinárodní cyklotrase EuroVelo 4 vydal Jiří Štrupl, Managing Director společnosti 4AVs.eu, a celkem v sedle elekrokola strávil 56 hodin. Společnost 4AVs.eu je partnerem společnosti DACHSER Czech Republic pro bezemisní distribuci balíkových, kusových a paletových zásilek v centru Prahy a v Hradci Králové.

Nákladní elektrokolo je vybaveno dvěma boxy pro kusové a balíkové zásilky o objemu dvakrát 240 litrů a jezdí v Praze a v Hradci Králové s přívěsným zařízením Bicylift pro přepravu europalet o výšce až 1,6 metru. Model má samostatné brzdové systémy – pro nákladní e-kolo a pro přívěs – a také dvě baterie pro extra výkon a výdrž. V městské distribuci uveze náklad o hmotnosti až 300 kg.

Pro cestu na veletrh bylo elektrokolo poprvé vybaveno na míru vyrobenými solárními panely, které jsou navrženy tak, aby průběžně dobíjely jeho baterie. Během této cesty solární panely vyrobily 9,6 kWh elektrické energie, což stačilo na dobití dvou třetin kapacity baterií. Zbývající energie byla během zastávek získávána prostřednictvím dobíjecích stanic. „Tato cesta byla dobrou příležitostí otestovat nákladní e-kolo v různých podmínkách. Solární dobíjení umožňuje nabíjet baterie mimo města a dopřát si odpočinkovou dovolenou v přírodě,” říká Jiří Štrupl, Managing Director společnosti 4AVS.eu. Jiří Štrupl vyrazil na cestu 6. května z pobočky DACHSER v Kladně. Cestou na veletrh v Kolíně nad Rýnem se zastavil i v pobočkách společnosti DACHSER v Erlensee a v Kolíně nad Rýnem, kde elektrokolo se speciálně vyvinutými solárními články úspěšně dokončilo svou dlouhou cestu. Celých, více než 900 km, se obešlo bez oprav a nehod a podařilo se tak ušetřit více než 186 kilogramů emisí CO2. Po této mimořádné cestě se e-kolo vrátilo ke svému obvyklému nasazení – k bezemisním rozvozům v centru Prahy.

DACHSER na veletrhu polisMOBILITY prezentoval svůj koncept DACHSER Emission-Free Delivery pro doručování zásilek sběrné služby do center měst s nulovými emisemi, čímž přispívá k udržitelnější a klimaticky šetrnější mobilitě. Kromě toho byla ve venkovních prostorách veletrhu vystavena plně elektrická vozidla, která DACHSER používá pro svou bezemisní distribuci po Evropě – 7,5 tunový nákladní automobil Fuso eCanter a další nákladní elektrokolo Antric One.

DACHSER definoval udržitelné a odpovědné podnikání v oblasti ekonomiky, ekologie a sociálních otázek jako jednu ze svých základních firemních hodnot. Kromě kritického zkoumání dopadů globalizace a kultivace kulturních a podnikatelských kořenů společnosti upřednostňuje politika společenské odpovědnosti této rodinné společnosti hledání způsobů, jak učinit logistiku udržitelnější a jak efektivněji využívat zdrojů.

Zdroj: DACHSER