Aktuality

Česká logistika se intenzivně připravuje na náročnou vánoční sezonu. Podle Petra Litavce z logistického centra Authentica Fulfillment letos více než kdy předtím odvětví čelí nedostatku skladových prostor, rekordním cenám nájmů a zároveň nedostatku lidí ve skladech i za volantem. To vše by mohlo vést k prodlevám při doručování a omezenějším skladovým zásobám.

Podle Litavce by lidé měli objednávat dárky online s doručením Českou poštou nejpozději do 19. prosince. Zásilkovna, kurýři podle něj zvládnou i pozdější objednávky. Někteří dopravci navíc tradičně o Vánocích zavádějí sezónní příplatky, v loňském roce to bylo například až 6,5 %. Zátěžovou zkouškou logistických řetězců bude podle Litavce slevová akce Black Friday, která letos připadá na 24. listopadu.

„I když se Vánoce zatím zdají daleko, už nyní víme, že budou pro logistiku o stupeň náročnější než ty předchozí. Doporučujeme proto letos zákazníkům počítat s o něco delšími lhůtami pro dodání. Aby lidé stihli dárky z internetu zabalit pod stromeček, doporučoval bych je objednat nejpozději 19. prosince,“ varuje Petr Litavec, head of Authentica Fulfillment, brněnského logistického centra, které letos očekává více než milion vyexpedovaných zásilek pro desítky e-shopů.

„O něco později bude možné garantovat doručení u výdejních míst a boxů, které pravděpodobně zvládnou včas doručit i objednávky z 20. prosince. Nejzazší termín pro objednání dárků online bude podle mne u Alzy, která by do svých Alza boxů měla do Štědrého dne stihnout ještě objednávky z 22. prosince. Dopravu si totiž obstarává sama bez zdržení na sorting centrech. Nicméně u výdejních boxů je potřeba počítat s tím, že budou beznadějně přeplněny. Po tomto datu předpokládám, že již nikdo nebude schopen doručení do Vánoc garantovat. Poslední záchranou u některých e-shopů bude osobní vyzvednutí,“ odhaduje Litavec termíny, do kdy bude možné řešit dárky online.

PPL CZ letos naděluje do 22. prosince
Předvánoční sezóna je v plném proudu i u společnosti PPL CZ. K úspěšnému zvládnutí nejnáročnějšího období přispívá i rozšířená síť o další překladiště, které navýšila přepravní kapacity až na půl milionu zásilek denně, nově otevřená depa napříč republikou i zvýšená kapacita sezonních zaměstnanců. „Ježíškům“ letos usnadňuje vyzvedávaní balíků mobilní aplikace mojePPL i narůstající síť výdejních míst. Doručovat vánoční překvapení bude přepravce do 22. prosince včetně. Samozřejmě platí, že je lepší objednat dárky co nejdříve a nenechávat nákupy na poslední chvíli.

Přední přepravní společnost PPL CZ vstoupila do předvánoční sezony s 29 body sítě včetně překladiště v Hradci Králové, díky jehož napojení na síť DHL zrychlila přepravu po Evropě a v Česku a navýšila kapacity až na půl milionu zásilek denně.

„Aktuálně zažíváme nejvytíženější období roku, kdy všichni naši zaměstnanci a spolupracovníci jedou na maximum a letos jsme na nápor připravenější než kdy dříve. V srpnu jsme rozšířili síť o nové depo situované nedaleko Ostravy v Mošnově a v říjnu pak nové depo i ve Středočeském kraji. Máme i digitální vychytávku v podobě mobilní aplikace mojePPL, která koncovým zákazníkům usnadňuje posílání a doručování balíků, a to třeba platbou dobírky přímo v appce. V kombinaci s rozrůstající se sítí našich PPL Parcelshopů a PPL Parcelboxů jsme tak schopni zásilky dostat do rukou příjemců v extrémně krátkém čase. Díky všem našim službám, spolehlivosti a flexibilitě chceme lidem ulehčit předvánoční shon,“ uvádí Petr Horák, CEO PPL CZ.

Společnost PPL je připravena českým zákazníkům doručit balíky na adresu či do výdejního místa a boxu do 22. prosince včetně. Radost z Vánoc je přepravce schopen v 98 % případech zajistit, pokud bude odesílatel balík expedovat do čtvrtka 21. prosince.

Zdroj: Authentica Fulfillment a PPL