Aktuality

Pro dopravní firmy představují náklady na pohonné hmoty jednu z největších položek. Dopravci si už zvykli, že se ceny pohonných hmot dlouhodobě zvyšují. V březnu letošního roku však zažili pořádný šok, kdy cena nafty v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině přesáhla 50 Kč za jeden litr. Zásadní otázka zní: Jak to má dopravní firma zvládnout? Pomocnou ruku podává například firma TIMOCOM, která nabízí řešení v podobě faktoringu. 

Zvyšování cen pohonných hmot, kterého jsme nyní svědky, úzce souvisí s ruskou agresí na Ukrajině. Ekonomické sankce a obavy z přerušení dodávek ropy do zemí Evropské unie se celkem pochopitelně promítly na cenách pohonných hmot. Podle webového portálu finance.cz cena ropy Brent v korunách dosáhla na začátku března téměř 3 050 Kč za barel. Dodejme, že před invazí vojsk Ruské federace na Ukrajinu byla zaznamenána rekordní cena 2 400 Kč za barel v roce 2012. Před rokem stál barel ropy Brent kolem 1 300 Kč. V současnosti se pohybuje cena ropy Brent kolem 100 dolarů za barel, tedy kolem 2 250 Kč za barel. 

Zděšení mezi dopravními firmami

Když na tuto problematiku nahlédneme očima běžného spotřebitele, dosáhla průměrná cena nafty na čerpacích stanicích v Česku letos v lednu 36,10 Kč za jeden litr. Po zahájení útoku Ruska na Ukrajinu vyšplhala během několika dnů na 52 Kč za jeden litr, což způsobilo zděšení především mezi nákladními silničními dopravci. Není se čemu divit. Pokud flotilu tvoří desítky či někdy i stovky kamionů a každý z nich ujede v průměru 12 tisíc kilometrů měsíčně, jistě si každý dokáže představit, do jak závratných výšek se mohou náklady na pohonné hmoty vyšplhat. Rovněž je třeba přiznat, že dopravní firmy neponesou zvýšené náklady za dopravu na svých bedrech. Tato krize zasáhne především konečného spotřebitele v podobě zvýšení cen v maloobchodě. 

Na skokové zvýšení cen nafty pohotově zareagoval stát. Vláda bez dlouhého otálení zrušila povinné přimíchávání biopaliv do paliv, což snížilo cenu jednoho litru nafty o 1 až 2 koruny. Dále byla zrušena silniční daň pro vozidla do hmotnosti 12 tun. Dopravci také nemusí platit zálohu na silniční daň a dostali možnost odložit platbu daně z přidané hodnoty (DPH). Vláda zároveň odmítla snížení DPH a spotřební daně. 

Stát rovněž začal kontrolovat marže na čerpacích stanicích. Souběžně začala cena ropy na světových trzích klesat, což mělo za následek snížení cen i v České republice. 20. března 2022 se průměrná cena nafty dostala na 46 Kč. Situace se však každým dnem mění, takže je velice obtížné odhadovat, co se bude dít dál.

Faktoring znamená jezdit a mít garantované platby 

Skokový nárůst cen nutí dopravce pružně reagovat a vyvíjet značný tlak na úsporu nákladů. Aktivní jsou rovněž vývojáři a dodavatelé řešení, která silničním dopravcům současnou situaci ulehčují. 

Firma TIMOCOM přichází s rychlou a garantovanou platbou za dokončené objednávky v rámci Smart Logistics System. Faktoring s JITpay™ dopravním firmám nabízí rychlou a garantovanou platbu za dokončené objednávky. Platební služba je nyní pro zákazníky TIMOCOM propojena se Smart Logistics System. 

Pokud dopravní firma potřebuje zlepšit cashfow a garantovat platby, pak je faktoring pro dopravu a logistiku opravdu dobrým řešením. Dopravce má první tři faktury bez poplatku, neřeší upomínky a riziko výpadku plateb přebírá faktoringová společnost. 

Zákazník společnosti TIMOCOM díky tomu získá jistotu plateb u 98 % nabídek přepravy z 29 zemí. Zda chcete faktoring využít či nikoliv, se rozhodnete před přijetím objednávky. K JITpay™ se můžete registrovat přes Smart Logistics System. Po schválení může zákazník své faktury odesílat přímo společnosti JITpay™, která je za nízký poplatek zaplatí již od 24 hodin. 

Pět výhod pro dopravní firmy 

Podívejme se nyní na výhody, které Faktoring s JITpay™ dopravním firmám přináší: 

 1. Ochrana 
  JITpay™ přebírá riziko výpadku plateb a chrání Vaše obchodní vztahy ve 29 partnerských zemích. 
 2. Likvidita 
  Peníze dostanete přímo od JITpay™ již od 24 hodin. 
 3. Uživatelská přívětivost 
  Získáte přístup k rychlému a snadnému generování faktur a náhledu došlých plateb. 
 4. Zjednodušený platební proces 
  Nemusíte řešit zasílání upomínek nebo se obávat prodlení, veškeré aktivity v tomto ohledu přebírá JITpay™. 
 5. Nízké a transparentní náklady 
  Bezplatná registrace, žádné předplatné a transparentní model poplatků za využití služby 

Snadné přihlášení přes Smart Logistics System 

Abyste jako zákazník TIMOCOM mohli službu využívat, musíte se zaregistrovat také u JITpay™. Registraci můžete vyřešit pohodlně prostřednictvím systému TIMOCOM. Další informace naleznete v Update poolu

Chcete-li použít faktoring, přihlaste se jako obvykle do Smart Logistics System. Průběh přepravního procesu na základě objednávky je beze změny, přičemž platba probíhá prostřednictvím JITpay™. Proces vypořádání ve třech krocích vypadá takto: 

 1. Vystavení faktury přes rozhraní JITpay™ ve Smart Logistics System 
 2. Zaslání faktury zadavateli a JITpay™ 
 3. Přijetí rychlé platby od JITpay™ 

Během prvních čtrnácti březnových dní prodejci pohonných hmot nestihli dělat nic jiného, než přepisovat ceny nafty a benzinu na stojanech čerpacích stanic. V současné době je velmi těžké odhadovat, jakým směrem se bude situace dále vyvíjet. V každém případě se zákazníci firmy TIMOCOM budou moci i nadále spolehnout na pomoc související s garantováním plateb. 

Zdroj: TIMOCOM