Aktuality

Společnost Gekkon International z asijského závodu objednala první vozíky značky HELI s umělou inteligencí. Ta ve vozíku dokáže například naskenovat tvář manipulanta, díky čemuž je schopna detekovat únavu řidiče. Dokáže také rozpoznat, jestli je pod vlivem nějakých látek. Naskenuje si jeho standardní výraz v obličeji, odchylky automaticky hlásí. Umí také detekovat překážky. Umělá inteligence tedy bude zvyšovat nejen efektivitu výrobních a skladových provozů, ale také jejich bezpečnost.

Radoslav Řípa

Umělá inteligence bude hrát v intralogistice prim. „Objednali jsme první vozíky s umělou inteligencí, budeme je testovat a začneme je nabízet na českém trhu. Půjde o vozíky s inteligentním managementem řízení. Vozíky budou připojeny on-line na internet, management skladu bude moci sledovat jejich aktuální polohu, výkony, uvidí i do historie. Bude zřejmé, kdy vozík jezdí prázdný, zda jezdí přetížený, jaké má prostoje, sledována bude i nehodovost a podobně,“ popisuje Radoslav Řípa, jednatel společnosti Gekkon International. Kromě toho umělá inteligence ve vozíku umí detekovat možné překážky. „Nejdříve řidiče upozorní na to, že se blíží k překážce. Když hrozí nebezpečí, dokáže vozík zpomalit a zabránit kolizi. Výhodu je také to, že lze díky systému na dálku detekovat i poruchy a řešit změny v nastavení techniky. Automatizace a umělá inteligence pomáhají zvyšovat bezpečnost, ale hlavně efektivitu provozů,“ říká Radoslav Řípa.

Když je celá flotila pod systémovou on-line kontrolou, jednoduše management skladů zjistí vytíženost jednotlivých vozíků, má přehled o tom, jak jsou používány a zda jich náhodou není ve skladu zbytečně moc. „Zákazníci jsou ve velkém očekávání, co jim tato možnost, kterou představíme, přinese. Služba by totiž měla být velice levná, bez paušálů,“ uvádí Radoslav Řípa. Doplňuje, že systém sleduje, kdo je k obsluze vozíku přihlášen a je automaticky zaznamenávána veškerá práce, kterou vozík vykoná. Management firem tedy bude mít on-line přehled k dalšímu rozhodování a zvyšování efektivity.

Zdroj: Gekkon