Aktuality

Jako oficiální logistický partner Rakouského kosmického fóra (OeWF) přepravuje společnost Gebrüder Weiss celosvětově unikátní vybavení a zařízení mise pro 16 mezinárodních vědeckých experimentů do testovacího polygonu v Izraeli. Poté, co musel být termín v loňském roce odložen kvůli pandemii COVID-19, jsou nyní přípravy na přepravu z Rakouska do izraelské Negevské pouště v plném proudu.

Od 4. do 31. října tohoto roku povede OeWF mezinárodní analogovou misi na Mars „Amadee-20″. Experimenty z Rakouska, Německa, Francie, Izraele, Itálie, Portugalska, Švédska, Velké Británie a USA bude provádět šest speciálně vyškolených analogových astronautů OeWF. Vybavení mise naplní dva námořní nákladní kontejnery, které pak společnost Gebrüder Weiss přepraví z rakouského Innsbrucku na místo mise v Negevské poušti v Izraeli – na místo, které se velmi podobá povrchu Marsu.

Analogové mise jsou terénní testy v lokalitách, které mají fyzickou podobnost s extrémními vesmírnými prostředími. Inženýři a vědci z vesmírných agentur při nich spolupracují s dalšími vládními agenturami, akademiemi a průmyslem, aby shromáždili požadavky na testování v drsných prostředích dříve, než budou následně použity ve vesmíru. Testy se zaměřují zejména na nové technologie, robotická zařízení, vozidla, stanoviště, komunikaci, výrobu energie, mobilitu, infrastrukturu nebo skladování. Analogový výzkum je určen k testování konceptů, pracovních postupů a vybavení k nalezení slabých míst, aby skutečná mise mohla být realizována co nejbezpečněji. Účelem simulace mise Mars na Zemi je připravit se na budoucí mise s lidskou posádkou, která se vydá na Rudou planetu.

Přepravu organizují budoucí logističtí experti

Specifické požadavky na analogovou misi Mars jsou pro Gebrüder Weiss vítanou příležitostí k prezentaci vlastních logistických znalostí a zkušeností. Pro tuto výzvu byli však záměrně vybráni stážisté, kteří tak dostávají příležitost zažít váhu odpovědnosti za práci, která se může promítnout do rychlosti technologického či vědeckého pokroku celého lidstva. Mladí odborníci společnosti Gebrüder Weiss se aktivně podílejí na organizaci přepravy a budou pracovat pod supervizí zkušených logistiků. Převezmou všechny logistické úkoly, celní odbavení a kompletně zajistí přepravu vybavení mise. Pod hashtagem #marsmonday budou navíc na sociálních sítích pravidelně poskytovat osobní postřehy z tohoto mimořádného projektu.

O projektu Amadee-20

Amadee-20 je mezinárodní analogová mise na Mars s lidskou posádkou, kterou organizuje Rakouské vesmírné fórum (Össterreichisches Weltraum Forum, OeWF). Proběhne od 15. října do 15. listopadu 2020 v izraelské poušti Negev, kde místní podmínky umožňují simulaci obdobného prostředí na Marsu. V průběhu mise provede šestice speciálně trénovaných analogových astronautů OeWF experimenty pro vesmírné agentury z Rakouska, Německa, Francie, Izraele, Itálie, Portugalska, Švédska, Velké Británie a USA. Analogové astronauty (polní posádku) v Izraeli bude podporovat Středisko pro podporu mise v Innsbrucku, kde bude několik týmů mimo jiné zodpovídat za poskytování vědecké podpory polní posádce, sestavení harmonogramu mise, zálohování shromážděných údajů ale také za sledování zdravotního stavu polní posádky. Amadee-20 je již 13. analogovou misí Rakouského vesmírného fóra simulující misi na Mars.

Zdroj: Gebrüder Weiss