Aktuality

Mezinárodní logistická společnost Gebrüder Weiss pokračuje v cestě za svým cílem, kterým je udržitelná doprava, a od letošního léta dodává zboží koncovým zákazníkům v Budapešti bez emisí. Pro přepravu v maďarské metropoli využívá deset plně elektrických dodávek, se kterými rozváží do domácností elektroniku, domácí spotřebiče a nábytek od velkých internetových prodejců, jako je IKEA. V příštím roce rozšíří tuto variantu dopravy i v dalších maďarských městech.

„Díky tichému a ekologickému elektrickému pohonu jsou pro nás tyto vozy ideální volbou pro městský provoz. Přispívají ke zlepšení kvality ovzduší a současně podporují náš firemní cíl dosáhnout do roku 2030 klimatické neutrality,“ vysvětluje Bálint Varga, Country Manager Gebrüder Weiss pro Maďarsko a doplňuje: „Chceme, aby byla naše přeprava co nejudržitelnější a tyto bezemisní dodávky jsou v tomto směru významným krokem.“ Během prvních tří měsíců byly e-dodávky v provozu sedm dní v týdnu a ujely celkem 72 000 kilometrů, což ve srovnání s odpovídajícím dieselovým vozidlem odpovídá úspoře 15 tun CO2.

Úzká spolupráce společností Gebrüder Weiss a IKEA, které spojuje i podobná vize udržitelné dopravy, významně přispěla k úspěchu tohoto projektu. „Pro IKEA je velmi důležité, aby se naše ekologicky šetrné zboží dostalo k lidem pomocí bezemisních dopravních prostředků. S Gebrüder Weiss máme po boku partnera, který myslí stejně a podporuje nás na této cestě,“ zdůrazňuje Bránko Aczkov, Service Operation Developer v IKEA v Maďarsku, s tím, že v Rakousku dodává Gebrüder Weiss zboží společnosti IKEA do domácností pomocí elektrických vozidel již od roku 2021.

V Maďarsku působí Gebrüder Weiss od roku 1990 a v současnosti zde provozuje osm poboček, přičemž patří mezi lídry na trhu v sektoru Home Delivery, dopravy nábytku, spotřební elektroniky a domácích spotřebičů. Po úspěšné pilotní fázi v Budapešti chce Gebrüder Weiss dál rozšiřovat své klimaticky neutrální služby pro koncové zákazníky. Od roku 2024 tak bude v maďarských městech Győr, Pécs, Zalaegerszeg a Szeged rozvážet zboží dalších deset elektrických dodávek Ford E-Transit. Rozšiřování flotily o vozy na alternativní pohon je součástí dlouhodobé strategie společnosti Gebrüder Weiss. Kromě elektrických dodávek využívá v Rakousku také elektrické nákladní vozy a ve Švýcarsku spoléhá na vodíkový vůz.

Potenciál využití vozů na elektrický pohon vidí Gebrüder Weiss také v českých podmínkách. „Nedávno jsme v České republice úspěšně otestovali elektrický tahač Volvo FM Electric, který se osvědčil také v kopcovitým terénu, a to jak z hlediska jízdních vlastností, tak s ohledem na spotřebu a ujetou vzdálenost,“ uvádí Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel Gebrüder Weiss ČR. Zdůrazňuje při tom, že zavádění elektrických vozidel na nové trasy je součástí firemní strategie snižovat dopad vlastní činnosti na životní prostředí. „V současnosti vidíme hlavní potenciál vozů na elektrický pohon především při přepravách na vzdálenosti do 200 kilometrů,“ uzavírá Jan Kodada.

Zdroj: Gebrüder Weiss