Aktuality

DB Schenker má ambice vybudovat flotilu elektrických vozidel s palivovými články poháněnými vodíkem. Společnost to potvrdila při návštěvě areálu výrobce nákladních vozidel na vodíkový pohon Hyzon. První vozidlo by měla získat do konce roku, a to díky spolupráci s leasingovým startupem hylane, který je součástí společnosti DEVK a specializuje se na poskytování komplexních vodíkových řešení v logistickém sektoru.

Význam vodíku pro transformaci dopravního sektoru si DEVK/hylane a DB Schenker začaly uvědomovat již před dvěma lety, kdy spojily své síly. „Cílem spolupráce je kromě 360stupňového konceptu pronájmu vozidel Hyzon také vývoj kombinace nákladního automobilu a návěsu s výměnnou nástavbou, která bude přepravovat náš standardní typ výměnné nástavby o délce 7 820 mm. To je novinka na trhu, která nám umožní dekarbonizaci bez ztráty efektivity naší pozemní dopravní sítě,“ uvedl Wolfgang Janda, Executive Vice President a Head of Network & Linehaul Management společnosti DB Schenker.

Nákladní vozidla poháněná vodíkovými palivovými články mají v porovnání s vozidly poháněnými bateriemi několik výhod, a to především v dálkové přepravě. Maximálně užitečné zatížení je vyšší, dojezd delší a proces tankování srovnatelný s dieselovými modely.

Zdroj: DB Schenker