Aktuality

V logistickém centru DATART Jirny, které provozuje HP TRONIC Zlín, koncem minulého roku proběhla výstavba druhého systémového skladu s úzkými uličkami. O další plochy pro skladování je teď rozšiřován stávající mezzanin. Začíná se také stavět další čtyřpatrová galerie na vychystávání z palet. Tyto práce by měly být realizovány do konce května. Dodavatelem uvedených řešení je společnost STOW ČR. Důvodem zmíněných instalací je potřeba rozšíření skladovací kapacity pro středně velké zboží.

Vzhledem k tomu, že HP TRONIC Zlín rozšiřuje sklad v Horních Počernicích pro velké zboží, které je svými rozměry z pohledu aktuální technologie nepásovatelné, došlo k přestěhování části produktů právě tam. V logistickém centru DATART Jirny tak vznikla kapacita pro rozšíření stávajících prostor, aby mohla být plocha skladu využita do výšky. „Aktuálně díky tomu v Jirnech zdvojnásobujeme kapacity pro pásovatelné, tedy středně velké zboží,“ konstatuje Michal Prádl, vedoucí logistického centra DATART Jirny.

„Díky tomu, že proběhne návazná přestavba a rozšíření dopravníkové technologie, tak pro nás nový systémový sklad s úzkými uličkami společně s doplněním patra stávajícího mezzaninu a stavbou nové galerie znamená více než zdvojnásobení zásoby středně-velkého zboží. U policového mezzaninu totiž také dochází ke zdvojnásobení kapacity. Ze dvou funkčních pater, tedy třetího a čtvrtého, využijeme pro dvě nová patra spodní část, která byla předtím využívána pro skladování nepásovatelného zboží,“ vysvětluje Michal Prádl. Samotná vychystávací galerie paletového zboží pomůže navýšit kapacity v tomto typu vychystávání o 40 procent.

Zdvojnásobení kapacity u paletových a policových regálů

Uvedená opatření DATARTu umožňují v distribučním centru v Jirnech výrazně rozšířit skladovaný sortiment. „Veškeré úpravy neděláme jen pro navýšení kapacity pásovatelného zboží, ale i kvůli možnosti rozšíření sortimentu. Kapacita u paletových a policových regálů je teď až 90 tisíc druhů zboží a tento objem zdvojnásobujeme,“ říká Michal Prádl. Dodal, že po dokončení výstavby nových regálových ploch dojde k doplnění vzduchotechniky, sprinklerů, EPS, kamer a dalších nezbytných součástí skladu. V létě začne výstavba dopravníků na galeriích, díky nimž bude probíhat vychystávání.

Konvenční spádové regálové systémy pro uložení zboží

Michal Prádl

Milan Kozel, obchodní manažer společnosti STOW ČR, uvádí, že STOW ČR již dříve v DC Jirny implementovala konvenční spádové regálové systémy pro uložení zboží, kde probíhá doplňování zboží z jedné strany pomocí retraku. Na druhé straně tohoto regálu se vychystává na dopravníky. Dále je v distribučním centru několik plošin od STOW ČR. „V jedné části těchto mezzaninů máme uloženy policové regály na vychystávání v chaotickém uskladnění, v druhé části máme ve čtyř patrech vytvořeny paletové vychystávací uličky. Pro umístění vychystávacích stanic naší technologie automatického skladu pro drobné zboží jsme využili také plošinu konstruovanou společností STOW ČR,“ uvádí Michal Prádl. Dodejme, že část technologie je v Jirnech od vzniku skladu v roce 2017.

V Plané systémový sklad s úzkými uličkami

HP TRONIC Zlín se společností STOW ČR spolupracuje déle. „Při budování centrálního skladu v Jirnech jsme v rámci regálových systémů a plošin spolupracovali se společností STOW ČR, měli jsme s ní už dřívější dobré zkušenosti z našeho centrálního skladu Planá, kde jsme stavěli systémový sklad s úzkými uličkami, který využíváme i v Jirnech. Spokojeni jsme tedy dlouhodobě,“ říká závěrem Michal Prádl.

Zdroj: STOW