Aktuality

Ve fiskálním roce 2021 zvýšil mezinárodní logistický provider DACHSER svůj konsolidovaný obrat o 26 procent na 7,1 miliard EUR. Po stagnaci v předchozím roce zapříčiněné lockdowny je společnost zpátky na své cestě dynamického růstu.

Pozitivní výsledky celé skupiny za rok 2021 jsou výsledkem organického růstu v počtu zásilek o 6,3 procent a v tonáži o 7,7 procent. Vysoké ceny přeprav způsobené nedostatkem přepravních kapacit, se kterými se potýkají všichni přepravci, skokový nárůst obratu ještě umocnily.

„Není pochyb o tom, že byl rok 2021 v mnoha ohledech mimořádný a že bylo zapotřebí překonat některé extrémní výzvy,” říká Burkhard Eling, CEO skupiny DACHSER, a dodává, „minulý rok byl poznamenán brexitem, pandemií onemocnění COVID-19 a dodavatelskými řetězci dohnanými až k bodu zlomu, a to vše způsobilo u našich zákazníků velkou nejistotu. My jsme dokonce i v této situaci dokázali nabízet logistická řešení a současně s tím udržet vysokou úroveň kvality a služeb. Tímto způsobem se nám podařilo upevnit vazby s našimi zákazníky a pokračovat v cílené expanzi našeho podnikání, zejména s našimi klíčovými zákazníky. Považujeme to za mimořádný úspěch, k jehož dosažení musely naše týmy v náročných podmínkách nasadit všechny své síly.“

Detailní pohled na vývoj v roce 2021

Obchodní oblast DACHSER Road Logistics, která zahrnuje přepravy a skladování průmyslového a spotřebitelského zboží (European Logistics) a potravin (Food Logistics), zvýšila v roce 2021 svůj obrat o 12,3 procenta na 4,99 miliard EUR. Po lockdownech napříč jižní Evropou v roce 2020, které vedly k poklesu obratu o 2,2 procenta, představuje tento výsledek významný nárůst dokonce i ve srovnání s předcovidovým rokem 2019.

Obchodní divize European Logistics navýšila svůj obrat o působivých 13,1 procenta na 3,92 miliard EUR. Po několika letech stagnace došlo k výraznému nárůstu počtu zásilek, a to o 6,8 procent na 72 milionů. Tonáž vzrostla ještě o něco více – o 8,5 procenta na 30 milionů tun. Všechny regionální obchodní jednotky – Německo, Severní a střední Evropa, Francie & Maghreb a Ibérie zaznamenaly dvouciferný nárůst obratu. Navzdory omezením pro restaurace a hotely v Německu souvisejícím s pandemií koronaviru zajistily nové akvizice obchodní divizi Food Logistics růst v obratu ve výši 9,8 procent. Dosažením obratu ve výši 1,07 miliardy EUR je to vůbec poprvé, kdy tato obchodní divize překročila hranici jedné miliardy.

V roce 2021 se letecká a námořní přeprava vyznačovala narušením dodavatelských řetězců, nedostatkem nákladní kapacity a odpovídajícími vysokými sazbami. V důsledku tohoto vývoje se podařilo obchodní oblasti Air & Sea Logistics dosáhnout rekordního nárůstu obratu ve výši 78,3 procenta. Počet odbavených zásilek vyrostl o 9,1 procenta a tonáž se zvýšila o 20,9 procent. Jedním z konkrétních úspěchů bylo další rozšíření leteckých charterů na síť pravidelných leteckých přeprav mezi Asií, Evropou a Severní Amerikou. DACHSER tak v roce 2021 realizoval celkem 230 charterů.

„Spolehlivě dostupné nákladní kapacity dávají zákazníkům jistotu v jejich plánování – a to byl klíč k našemu úspěchu v roce 2021. Navíc jsme byli schopni dále přepravovat zboží přicházející ze zámoří prostřednictvím naší vlastní pozemní distribuční a doručovací sítě, což se ukázalo jako velmi výhodné,” vysvětluje Burkhard Eling.

Zdroj: DACHSER