Aktuality

Technologická firma Balíkobot.cz, přes kterou technicky projde okolo 10 % všech balíků v České republice, připravuje spuštění nové služby Lockers.ai. Tato služba umožní Čechům využít různých výdejních boxů od různých provozovatelů v kombinaci s běžnými dopravci. Lockers.ai propojí dopravce, e-shopy, spotřebitele a provozovatele samoobslužných boxů.

„Na českém trhu je přes 40 tisíc e-shopů, desítky různých dopravců a přes 500 automatických výdejních boxů na zásilky. Téměř všechny boxy trpí neoptimálním vytížením, navíc můžeme v následujících letech očekávat masivní nárůst tisíců výdejních boxů. Balíkobot.cz, který je dnes v tuzemsku největší subjekt v technickém propojení dopravců a jejich klientů, nyní přichází s novou službou výhodnou pro všechny účastníky,” uvedl David Folprecht, spolumajitel Balíkobot.cz.     

David Folprecht

Lockers.ai si klade za cíl postavit ekosystém, ze kterého budou všichni účastníci profitovat. Zákazníci internetových obchodů získají přístup k velkému množství nových výdejních boxů ve svém regionu, dopravci ušetří na poslední míli a provozovatel boxu bude profitovat z větší vytíženosti svého boxu. Balíkobot si klade za cíl vytvořit i mezi boxy obdobnou platformu, jakou vytvořil mezi e-shopy, dopravci a téměř všemi předními ERP systémy, kde se stal synonymem automatického tisku přepravních štítků nebo trackingu zásilek pro tisíce podnikatelů. V následujících letech by česká e-commerce měla dosáhnout na 20 % celého maloobchodu. Jen v roce 2020 by měl internetový prodej atakovat 200 mld. korun. Přesun kamenných prodejců na internet je znatelný trend, na který samoobslužné boxy v ulicích a u obchodních domů navazují. Logistika je klíčem k úspěchu v e-commerce, ale zároveň pod velkým tlakem spotřebitelů. Bez automatického doručení na poslední míli bude těžké obsloužit dvouciferným tempem rostoucí poptávku spotřebitelů.

„Odhadujeme, že do konce příštího roku bude v ČR až 2500 samoobslužných boxů. Výdejní boxy jsou celosvětový trend a současná pandemie jejich rozšíření nahrává. Je ohroženo mnoho klasických výdejních míst kvůli uzavírání a změnám ekonomiky. Balík ze samoobslužného boxu si můžete vyzvednout většinou 7 dní v týdnu, 24 hodin denně a bez kontaktu s obsluhou. Není reálné, aby každý obchodník a dopravce měl všude své boxy. Jediná a správná cesta je spolupráce a agregace všech hráčů na trhu do jedné informační platformy. Shodně, jako to dělá Balíkobot.cz již roky na trhu logistiky,“ řekl ředitel projektu Lockers.ai Martin Coufal.

Zdroj: Balíkobot.cz