Aktuality

Společnost Spandex, která na trh dodává stroje a materiály pro výrobu reklamy, například fólie pro reklamní účely, pro auta a pro nábytek, ve své hale v Prologis Parku Senec od loňského léta využívá automatický vertikální zakladač Modula od firmy SysTech Group. Hlavní výhodou Moduly je, že ve skladu uspořila výraznou plochu, která by jinak byla potřebná pro skladování. Ze tří různých regálových uliček byl materiál uskladněn v jedné Module, v níž skladování probíhá na malé ploše do výšky 9,7 metru. Zaskladňování a vyskladňování je teď organizovanější a rychlejší, navíc se na uskladněné materiály nepráší.

Úspora místa: 142 m2 pouze na 22 m2 zastavěné plochy

Modula ML75D ve Spandexu má 52 polic. Každá z nich má nosnost 750 kg. Celková nosnost Moduly je tedy vysoká.  Aktuálně je v ní uskladněno několik tisíc kusů položek. „V Module ve společnosti Spandex je 142 metrů čtverečních jen na 22 metrech čtverečních zastavěné plochy. U tohoto zákazníka jsme použili externí výdejní pult, který výrazně zjednodušil a zrychlil práci operátorů,“ říká Albert Kyzek, projekt manažer & manažer IT společnosti SysTech Group. Dodal, že systémy Modula jsou dodávány i s vyšší nosností každé police (1 tuna), disponují tedy s ještě vyšším zatížením na polici.

A další výhoda: firma Spandex díky implementaci zakladače Modula mohla ve skladu zaměstnat i další osobu, není totiž potřeba manipulovat s těžkými břemeny, ovládání systému je jednoduché. „Najít zaměstnance do skladu není v dnešní době snadné. Často do skladu potřebujete zaměstnance, kteří manipulují s těžkými břemeny, což v případě Moduly není nutné. Modulu tedy obsluhuje operátorka, kterou jsme přijali,“ konstatuje Jiří Vaník, warehouse manažer společnosti Spandex pro východní Evropu.

Modula v Senci slouží pro skladování drobného materiálu

„Vertikální zakladače jsem viděl v různých pobočkách Spandexu, kde jsou využívány pro skladování našich materiálů. Toto řešení mělo velký význam i pro náš sklad, protože výrazně šetří skladovací místo. Hledal jsem tedy dodavatele u nás a vybíral jsem podle nabídky. Ta od společnosti SysTech Group byla nejvýhodnější. Teď zaskladňujeme v Module na malé ploše, kde zhušťujeme každý centimetr a jde o skladování do výšky,“ říká Jiří Vaník. V Senci jsou v systému Modula skladovány různé drobné materiály, například pomůcky pro výrobu reklamy, inkousty pro stroje, náhradní díly, stěrky, škrabky, nože a další produkty, která firma dodává pro výrobu reklam.

Výrazně rychlejší vyskladňování i inventury

Vychystávání probíhá podle expedičního listu. „Dříve musel skladník chodit po skladu a vyhledávat jednotlivé drobné položky, což bylo časově náročné. Teď se do systému zadá požadavek na vyskladnění konkrétního produktu, do výdejního okna přijede police a operátorka z ní produkt vyskladní. Změnil se tedy systém vychystávání, který je aktuálně výrazně rychlejší. Podstatně rychlejší jsou také inventury, které děláme po jednotlivých policích. Vše má své místo. Na každou polici nám vyjíždí inventurní arch,“ kvituje Jiří Vaník.

On-line přehled o stavu uskladněných zásob

Spandex má on-line přehled o stavu uskladněných zásob. Vychystávání probíhá na základě naskenování čárového kódu, čímž je přivolána správná police. Pomocí LED diody je navíc označena přesnější pozice produktu na polici, což minimalizuje chybovost operátora.

Jiří Vaník doplnil, že stávající systém Modula bude již brzo plný. V případě, že se bude firmě zvyšovat portfolio drobnějších produktů, nevylučuje využití dalšího zakladače značky Modula.

Zdroj: Spandex