Aktuality

Společnost Atomic Austria, výrobce lyžařského vybavení a globální společnost patřící do finské skupiny Amer-Sports Group, rozšířila ve spolupráci se společností Jungheinrich svůj distribuční sklad v rakouském Altenmarktu. Tento projekt představoval investici 20 milionů euro a spočíval v přidání automatického výškového skladu na krabice.

Jungheinrich, jako generální dodavatel celého projektu a dodavatel softwaru a ovládacích prvků, zaštiťuje projekt od června 2019 a nedávno jej dokončil v plánovaném termínu – navzdory překážkám vyplývajícím z karanténních opatření v souvislosti s nemocí COVID a vysokým nárokům na koordinaci projektu z důvodu vysokého počtu zainteresovaných lidí.

Velký růst a začlenění závodu v Anifu zvýšily množství zpracovávaného zboží v Altenmarktu, takže Atomic potřeboval více prostoru pro globální dodávky lyžařského příslušenství a dalšího sportovního zboží. Dnes je v 60 metrů dlouhém, 26 metrů širokém a 24 metrů vysokém skladu typu silo k dispozici 58 600 skladovacích míst. Kromě skladu typu silu, včetně ocelové konstrukce a regálových zakladačů s manipulačními zařízeními na nosiče břemen různých šířek, dodala společnost Jungheinrich dopravníkový systém se stanovišti na příjem a vychystávání zboží, řídicím systémem, protipožárními uzávěrami a softwarem. Ručně ovládané vozíky od společnosti Jungheinrich, které jsou v Altenmarktu v provozu již mnoho let, budou nadále používány pro příjem a výdej zboží.

Skutečný nárůst efektivity: Namísto sedmi uliček, které navrhovala projekční kancelář, dokázal Jungheinrich díky sofistikovanému systému, který rozděluje krabice do rozměrových skupin a vzájemně je páruje, zredukovat sklad na pět uliček. Systém identifikujte celkem 37 přepravních jednotek různých velikostí, většinou bez krabic nebo přepravek, a ukládá je po osmi nebo deseti jednotkách na jeden regálový oddíl.

Důraz je tudíž kladen na automatizované skladování a koncept chytré dopravníkové technologie. Procesy jsou řízeny systémem Jungheinrich WCS (Warehouse Control System): součástí 400 metrů dlouhého dopravníkového systému je systém automatické detekce krabic založený na 3D měření a vážení projíždějících krabic. Během kontroly obrysů a třídění také systém prostřednictvím senzorů a několika kamer detekuje vyboulení nebo promáčkliny.

Pro dlouhodobý úspěch projektu je také rozhodujícím faktorem jeho propojení se zákaznickým servisem. Andreas Ausweger, generální ředitel společnosti Jungheinrich Austria, poznamenal: „Máme decentralizovanou globální síť specialistů nejen v oboru běžné manipulační techniky, ale i pro automatizovaná řešení. V případě potřeby tak můžou servisní technici do společnosti Atomic dorazit velmi rychle. To je důležitý argument, protože pokud je výrobní závod umístěn v centrálním skladu, stojí to společnost peníze.“

Kaja Slizowska, projektová manažerka společnosti Atomic, dodala: „Atomic má v lyžařském průmyslu dlouholetou tradici, ale je to také společnost orientovaná na budoucnost. Ve výrobě a logistice hrají nové technologie, včetně automatizace, zásadní roli.”

Zdroj: Jungheinrich