Události
Čtyři veletržní dny, plné haly, vystavovatelé a návštěvníci z celého světa a dynamický průmysl stále na vzestupu. Od 9. do 12. května 2023 byla dopravní logistika a integrovaná letecká nákladní doprava v Evropě opět středobodem logistického průmyslu.

Na mezinárodní průmyslový veletrh logistiky, mobility, IT a řízení dodavatelského řetězce na výstavišti v Mnichově přijelo celkem 2 320 vystavovatelů z 67 zemí a více než 75 000 návštěvníků z více než 120 zemí. Podle názoru generální ředitele společnosti Messe München Stefana Rummela a Reinharda Pfeiffera dopravní logistika jasně ukázala, že lidé chtějí dát věci do pohybu, posouvat se kupředu a společně řešit aktuální problémy: „To, co jsme zde viděli a zažili, pokud jde o nápady a technologie za poslední čtyři dny, je opravdu jedinečné. Jednoduše řečeno: nic se nestane bez logistiky.”

Nadšený byl rovněž spolkový ministr dopravy a digitální infrastruktury Volker Wissing: „Dopravní a logistický průmysl je na špici, pokud jde o inovace, pokrok a moderní technologie. Na tomto veletrhu je obzvláště zřejmé, že klimatické cíle nejsou jen hezká slova, ale že je průmysl bere velmi vážně. Můžete to vidět všude, kam se podíváte, na každém stánku.”

S tím souhlasí mimo jiné Tobias Jerschke, jednatel společnosti Kühne+Nagel: „Letos se mi moc líbilo, jak bylo téma udržitelnosti společným tématem celého veletrhu. Je to silný signál pro celé odvětví a pomůže nám to ještě přesněji se zaměřit na tuto důležitou otázku.” Alessandro Cacciola, generální ředitel skupiny Andreas Schmid, dodává: „Společnosti Messe München se znovu a znovu daří dokonale mapovat nejnovější trendy a vývoj v oboru. V letošním roce jsem vnímal udržitelnost jako silné a pozitivní téma. Dopravní logistika je proto místem, kde se budoucnost logistiky aktivně spoluutváří.”

Pořadatelé veletrhu uvádějí, že celá výstavní plocha dosahující 127 000 metrů čtverečních byla zcela obsazena. Z 2 320 vystavovatelů jich 1 390 přijelo ze zahraničí, což je rekordní podíl 60 procent.

Čísla hovoří sama za sebe. Achim Martinka, viceprezident Lufthansa Cargo, podotýká: „Na tuto akci jsme čekali velmi dlouho, takže účast na letošní logistice dopravy v Mnichově pro nás byla velká zábava. V bavorském hlavním městě jsme si užili rušné, ale inspirativní dny díly četným kontaktům a nádherným dojmům.”

Mezi tradiční vystavovatele se řadí společnost OLTIS Group, pro níž pravidelná účast na mnichovském veletrhu znamená jedinečnou příležitost představit odborné veřejnosti vlastní moderní a ucelená IT řešení, která vyvíjí a implementuje zejména pro zákazníky z oblasti dopravy, spedice a logistiky. Ani v letošním roce tomu nebylo jinak. Expozice OLTIS Group byla v letošním roce zaměřena především na oblast komplexního IT řešení určeného pro železniční dopravce a operátory pokrývající problematiku obchodních vztahů, plánování, řízení, monitorování, kalkulací až po následný controlling. Druhým nosným tématem se stalo IT řešení určené pro intermodální a překládkové terminály a veškerou problematiku s tím spojenou. Základem je jedinečný systém pro řízení všech procesů na terminálu s plnou podporou automatizace a optimalizace, včetně obsluhy parkoviště, dodávky na poslední míli, monitorování kontejnerů apod.

Burkhard Eling, generální ředitel společnosti DACHSER, závěrem shrnul: „Transport Logistic zaznamenal pozoruhodný návrat jako místo setkávání a komunikační platforma. Znovu potvrdil své postavení předního světového veletrhu logistiky. Veletrh také drží krok s dobou, přičemž se zaměřuje na digitalizaci, ochranu klimatu, globální dodavatelské řetězce a lidi v logistice. Stručně řečeno – dopravní logistika je veletrh, který si společnosti jako DACHSER prostě nemohou nechat ujít.”

Další ročník veletrhu Transport Logistic se uskuteční od 2. do 5. června 2025 a bude to poprvé od pondělí do čtvrtka.

Zdroj: Messe München