Nebezpečný náklad
V tomto článku se zaměříme na změnu v přepravě některých typů přístrojů GammaMat, které jsou klasifikovány jako kusy typu B(U) ve třídě 7 (radioaktivní látky) dle dohody ADR.

Přístroj GammaMat se používá pro nedestruktivní testování materiálů radiografickou zkouškou. Samotný přístroj se skládá ze dvou částí (obrázek 1). Vnější částí je ocelový obal válcovitého tvaru opatřený stojanem a držadlem, vnitřní částí je stínící obal z ochuzeného uranu. Radioaktivní zářič je umístěn v hnízdě ve vnitřní části, k němuž vede uzavíratelný vyjímací kanál. Vyjímací kanál je uzavírán výstředným uzávěrem ovládaným přepínacím diskem s bezpečnostním zámkem. Pokud jde o přepravy, pak tento přístroj může být přepravován v dopravní jednotce samostatně, ale musí splňovat i požadavky dohody ADR pod kterou jeho přeprava spadá. Tedy označení dle 5.2.1.7 ADR – UN číslem, bezpečnostními značkami, oficiálním pojmenováním, konstrukcí kusu, identifikační značkou, sériovým číslem, identifikací odesilatele a příjemce a trojlístkovým symbolem odolným vůči ohni a vodě.

Anna Petříčková, DEKRA CZ

Celý článek najdete v prosincovém čísle časopisu NEBEZPEČNÝ NÁKLAD. Předplatné si můžete objednat na vaclav.podstawka@nebezpecnynaklad.cz.