Skladování chemických látek se řídí celou řadou různých předpisů. Co všechno sklad musí splňovat a čím se řídí jeho pracovníci, aby bylo skladování maximálně bezpečné?
Na úvod se podíváme do skladu společnosti FIEGE v Lovosicích, který je od začátku koncipovaný pro skladování nebezpečného zboží a je proto v tomto směru také specifický. Některá vybavení nejdou vůbec viditelná – například objemné jímky, které byly umístěny pod venkovní plochou před skladem a jsou určeny k zachycení případného úniku kapalných látek. Význam jímek umocňuje rovněž Labe protékající pouhých 800 metrů od areálu.
Nakládací můstky jsou vybaveny záchytnými vanami, které dokážou zachytit případný únik kapalných látek při nakládce nebo vykládce zboží. Konečně obrovskou záchytnou vanu představuje celý sklad vybavený zábranami umožňujícími eliminovat případný únik látek.
Dva způsoby hašení
„Podlaha skladu obsahuje betonové, hliníkové nebo ocelové záchytné prvky, což pochopitelně do určité míry komplikuje manipulaci se zbožím. Vozíky neustále přejíždějí přes nějaké nerovnosti, které tam byly vybudovány právě proto, aby zabránily úniku kapalné látky mimo sklad,“ vysvětluje Vladimír Jozífek,Site Manager pobočky FIEGE v Lovosicích, a dodává, že zmíněné zábrany zároveň vymezují hasební místo pro hasiče. V rámci hasebního plánu hasiči nevstupují přímo do skladu, ale zůstávají stát v chráněném prostoru, kam se uniklá kapalina nedostane. Hasí z bezpečného místa.
Z hlediska požárně bezpečnostního řešení je sklad v Lovosicích vybaven nadstandardním množstvím světlíků sloužících k odvodu tepla během případného požáru. Dalšími bezpečnostními prvky jsou sprinklery. V jednotlivých sekcích skladu existují dva způsoby hašení: vodou a pěnou.
„WMS hlídá umístění zboží do příslušných sekcí skladu z hlediska jeho požární nebezpečnosti. To nám umožňuje uskladnit například oleje tam, kde se nacházejí pěnové sprinklery. Naopak aerosoly jsou uskladněné v sekcích skladu, kde by se hasilo vodou,“ říká Vladimír Jozífek.
Část skladu tvoří šest takzvaných vestavků, což jsou samostatné požární úseky. Jedná se o menší stavebně oddělené úseky skladu včetně požárních vrat. Kromě klasických sprinklerů se v nich nacházejí rovněž senzory a nucené odvětrávání vzduchu. V případě, že senzor zaregistruje únik nějaké látky, následuje sekvence opatření podle charakteru uskladněného produktu.
Oděv s bezpečnostními parametry
Jakými pravidly se musí řídit pracovníci ve skladu? Oproti standardnímu skladu musí dodržovat více pravidel z hlediska bezpečnosti práce. Jsou povinni nosit obuv s pevnou špičkou, což ale přímo nesouvisí s povahou uskladněných produktů. Oblečení musí splňovat bezpečnostní parametry. Pokud se skladník pohybuje v blízkosti uskladněného zboží, nejsou povoleny krátké kalhoty ani krátké rukávy.
„Je to z důvodu velkého množství kapalin, které skladujeme. Pokud by došlo k poškození obalu (například pádem z regálu), kapalina by se mohla rozstříknout po okolí a mohla by zasáhnout pracovníka na nechráněném místě,“ upozorňuje Vladimír Jozífek a doplňuje, že z důvodu lepší viditelnosti ve skladu oděv obsahuje reflexní prvky.
Ve skladu se nachází rovněž zboží, u kterého hrozí v případě úniku velmi vysoké nebezpečí. Jedná se například o žíravé látky. S tímto zbožím mohou manipulovat pouze zaměstnanci, kteří prošli nadstavbovým školením. Při manipulaci musí používat další ochranné pomůcky, jako jsou pracovní rukavice. Manipulaci s otevřenými oleji jsou skladníci povinni provádět v ochranných kombinézách a v ochranných brýlích.
Stále čerstvý vzduch
Z Lovosic s přesuneme do teplického skladu společnosti Sambular, kde jsou skladovány nebezpečné látky náležící do čtyř tříd ADR: třída 2 zahrnuje plyny, konkrétně aerosoly, třída 3 se vztahuje na hořlavé kapaliny, třída 8 pokrývá žíravé látky a třída 9 se zaměřuje na různé nebezpečné látky a předměty.
„Při skladování těchto látek dodržujeme přísná pravidla, která se týkají maximálních povolených množství, správného označování a dodržování bezpečných vzdáleností mezi jednotlivými třídami. Tato opatření jsou klíčová pro zajištění bezpečnosti a minimalizaci rizika vzniku nebezpečných situací,“ zdůrazňuje vedoucí skladu Pavel Dlask. „Sklad jsme vybavili s ohledem na specifické potřeby každé třídy látek. Naším prioritním cílem je bezpečnost. Využíváme efektivní ventilační systém, který zajišťuje čerstvý vzduch a zabraňuje hromadění nebezpečných plynů a par. Každá třída má určené skladovací zóny, aby se látky navzájem nemísily a nevznikalo tak žádné riziko. Bezpečnostní kontejnery pro žíravé látky a jiné nebezpečné materiály chrání proti úniku. Dále máme protipožární ochranu v podobě hasicích přístrojů a detektorů kouře, které okamžitě reagují na případné nebezpečí.“
Instalace zahrnuje také elektronický požární systém (EPS), který nás varuje v případě požáru, a protipožární rolety, jež pomáhají oddělit rizikové oblasti a zabraňují šíření plamenů. Všechny prostory ve skladu jsou jasně označeny, což usnadňuje orientaci a zajišťuje, že každý zaměstnanec ví, s jakými látkami pracuje.
Cílem je minimalizace rizik
Značnoupozornostv Sambularu zaměřili na případné havárie a úniky nebezpečných látek. V této souvislosti byl zpracovaný detailní nouzový plán obsahující jasné pokyny pro evakuaci a izolaci zasažených oblastí.
„Sklad je vybaven detekčními systémy, které rychle odhalí úniky nebezpečných látek a informují náš tým. Zaměstnanci pravidelně absolvují školení, aby věděli, jak správně reagovat na havárie a jak bezpečně manipulovat s nebezpečnými materiály. V případě potřeby máme k dispozici specializované neutralizační prostředky a absorpční materiály, které nám pomáhají řešit úniky látek nebezpečných pro životní prostředí. Kromě toho spolupracujeme se záchrannými složkami, abychom měli zajištěnou potřebnou pomoc v případě větších havárií,“ vysvětluje Pavel Dlask a upozorňuje, že zaměstnanci skladu musí dodržovat několik klíčových pravidel. Při práci s nebezpečnými látkami je povinné nosit osobní ochranné prostředky, jako jsou respirátory, rukavice a ochranné oblečení. Každý pracovník pravidelně kontroluje stav a uskladnění látek, aby se předešlo riziku úniků a chemických reakcí. Při manipulaci s plyny a hořlavými kapalinami se musí striktně dodržovat bezpečnostní opatření.
Je důležité účastnit se pravidelných školení zajišťující informovanost o správných postupech. Díky tomu je personál připraven na mimořádné události.
„Důležitá je také dokumentace pohybu nebezpečných látek, která nám poskytuje přehled o jejich umístění a stavu. Tato opatření pomáhají minimalizovat riziko nehody a zajišťují maximální bezpečnost nejen pro naše zaměstnance, ale i pro životní prostředí,“ dodává na závěr Pavel Dlask.
Text a foto: Václav Podstawka