Nebezpečný náklad
V případě havárie, během které dojde k úniku nebezpečných látek, je nutné tyto látky odborně zlikvidovat a také provést sanaci kontaminované zeminy a vod.

Společnost DEKONTA poskytuje mimo jiné ekologickou havarijní službu, kterou zajišťuje nepřetržitě 24 hodin denně, 365 dní v roce, pro celé území České republiky. Zásahová jednotka bývá zpravidlakontaktována prostřednictvím dispečinku DEKONTA, který pracuje non stop. Dispečer zároveň komunikuje s Hasičským záchranným sborem ČR, s orgány státní správy a také se zákazníkem, který jej kontaktoval. Rychlost reakce závisí na konkrétní situaci.

DEKONTA garantuje výjezd z vlastního střediska do půl hodiny po obdržení výzvy k zásahu. Rozsah havárie a informace o látce, kterou je nutné zlikvidovat, potřebuje zásahová jednotka znát předem. Je to důležité pro volbu správné techniky, potřebného vybavení a ochranných pomůcek.

„Na začátku je nutné vždy zjistit nejen charakter látky, ale také způsob jejího šíření složkami životního prostředí. Nejčastějšími případy jsou zasažení zemin a povrchové vody. Při rozsáhlejších únicích může dojít i k zasažení podzemních vod,“ uvádí Pavel Kautský z divize Ekologické havarijní služby ve společnosti DEKONTA.

Pomohlo žluté barvivo

Zásahová jednotka firmy DEKONTA v loňském roce zajišťovala mimo jiné likvidaci úniku pesticidů do jednoho z rybníků ve středočeském kraji. Pesticidy v kapalné formě se šířily po zpevněné ploše, kde došlo k úniku do kanalizace a dále do rybníku, ve kterém se kontaminace hromadila. 

„Uniklý herbicid obsahoval žluté barvivo, které se přidává do přípravku proto, aby mohl být případný únik co nejrychleji identifikován a rozpoznán. To se také stalo náhodným kolemjdoucím, který o tom informoval úřady,“ vzpomíná Michal Pína z firmy DEKONTA a dodává, že v rybníku naštěstí nebyly žádné ryby.

Zásahová jednotka DEKONTA byla na místo povolaná vodoprávním úřadem. Kontaminovaná voda se v rybníku o rozloze cca 80 x 30 m sunula velice pomalu k výtoku a její část se přes požerák dostala dokonce do toku za rybníkem.

Přečerpání vody do sila

Likvidaci této havárie je možné rozdělit na dvě části. První se týkala kontaminované zpevněné komunikace, která byla bez větších problémů vyčištěná a odpad následně odvezen. Zároveň bylo nutné provést proplach kanalizace a odsátí vzniklé odpadní vody, jež byla také odvezena k likvidaci.

Složitější práci měla zásahová jednotka s kontaminovaným rybníkem, který bylo nutné co nejrychleji vyčerpat. Vzhledem ke druhu kontaminantu by se voda musela likvidovat jako odpad. I vzhledem k velkému objemu čerpané vody a časové náročnosti, která by vedla k dalšímu šíření kontaminace mimo prostor rybníku bylo navrženo přečerpání vody do místního sila a po zajištění potřebných povolení použití k předepsanému účelu, pro který byl daný pesticid určen.

„Pod hladinou se navíc nacházela silná vrstva usazeného listí, které bylo těžší než voda. Hmotnost jsme odhadli na cca 1000 tun. Museli jsme proto vymyslet, jak kontaminované listí zlikvidujeme, což nakonec nebylo nutné,“ podotýká Michal Pína.

Studny bylo třeba vyčerpat

Pracovníci zásahové jednotky DEKONTA museli rovněž zkontrolovat i další vodní plochy a toky v okolí kontaminovaného rybníka, aby se ujistili, že tam nedošlo ke znečištění nebo dokonce k úhynu živočichů. V blízkosti znečištěného rybníka se nacházely také velkokapacitní studny s hloubkou okolo pěti metrů, proto bylo nutné provést vzorkování po určitých časových intervalech. Původce znečištění dostal za úkol studny podle příslušných směrnic postupně vyčerpat. Možnosti šíření kontaminace do podzemních vod a uvolňování pesticidu z usazeného listí v rybníku dále do povrchových vod vyhodnotila hydrogeologická firma, která následně vypracovala posudek se závěrem, že vše proběhlo podle předpisů a vody ve studnách ani v rybníce už nejsou v ohrožení. Celý zásah trval půl roku.

Václav Podstawka

Foto: DEKONTA