Nebezpečný náklad
Pro distribuci, manipulaci a přepravu svých produktů používají výrobci nebo distributoři (odesílatelé) různé způsoby balení. Nebezpečné věci (produkty, kusy) je nutné následně připravit a uložit do dalších vhodných obalů, meziobalů, celků a souborů například z důvodu snadnější manipulace, expedice, nakládky a dopravy.

Pokud se zaměříme na přepravu po silnici, pak dohoda ADR definuje takový způsob balení pro manipulaci, přepravu a transport jako takzvaný „přepravní obalový soubor“. V některých společnostech se tento způsob balení stejných nebo různých věcí pro následnou přepravu využívá poměrně často. Přepravní obalový soubor se tedy používá jako vnější obalový prostředek, kde jsou na ložné ploše, jako je například paleta, uloženy stejné nebo různé druhy kusů/obalů, které jsou následně zajištěny stahovací páskou nebo smršťovací a průtažnou folií nebo jinými vhodnými prostředky pro zajištění.

Tomáš Vlasák, DEKRA CZ

Celý článek najdete v říjnovém čísle tištěného časopisu NEBEZPEČNÝ NÁKLAD. Předplatné si můžete objednat na vaclav.podstawka@nebezpecnynaklad.cz.