Nebezpečný náklad
Bezpečné zajištění nákladu se v České republice všeobecně hodně podceňuje. Společnosti ani řidiči se většinou důkladným zajištěním nákladu nechtějí zabývat.

Na různých školeních či zkouškách organizovaných společností DEKRA CZ na téma zajištění nákladu stále slýcháme například „to je na dlouho, to je drahé, to nejde, na to nemám čas, k tomu nemám vybavení, jedu jen kousek, jedu jen po Čechách, jezdím opatrně, vážu to pořád stejně a nikdy se nic nestalo“ a tak dále. Tyto a další podobné věty nám neustále říkají jak řidiči, tak vedoucí pracovníci logistických společností. Bohužel většina lidí je přesvědčená, že se jim nic nemůže stát. Až k nehodě dojde, je už pozdě hledat správná řešení. Následky těchto nehod bývají často tragické. Není důležité, jestli vezete jednu lehkou paletu polystyrénu nebo mnohatunový bagr nebo jestli náklad přepravujete 2 km, nebo 2000 km. Pokud přeprava probíhá po veřejné komunikaci, náklad musí být vždy řádně zajištěn.

Správné zajištění nákladu je velice důležité pro jeho bezpečnou přepravu na pozemních komunikacích. Při přepravě nákladu nesmí dojít k ohrožení ani omezení (vyjma ojedinělých případů, kdy to zákon povoluje) provozu na pozemních komunikacích. Náklad musí být zajištěn tak, jak požaduje platná legislativa a zároveň, náklad nesmí být poškozen zajišťovacími prostředky.

Jan Sklenář, DEKRA CZ

Celý článek najdete v říjnovém čísle tištěného časopisu NEBEZPEČNÝ NÁKLAD. Předplatné si můžete objednat na vaclav.podstawka@nebezpecnynaklad.cz.