Vychystávání zboží představuje náročný proces vyžadující potřebné vybavení. Jedná se například o mobilní terminály, manipulační techniku a také o regálové systémy, které by měly být pro vychystávání přizpůsobeny. O zkušenosti se s námi podělily firmy PROMAN a Linde Material Handling Česká republika.
František Korytář ze společnostiPROMAN,uvádí, že se vychystávání zboží provádí z policových i paletových regálů. Při vysoké obrátkovosti zboží se mohou používat spádové regály, které současně zajistí příjem a výdej v systému FIFO.
Záleží na mnoha aspektech
„Pro vypracování návrhu a nabídky regálů s požadavkem na vychystávání zjišťuji, jak vypadá skladová jednotka, její rozměry, způsob balení, obrátkovost v daném čase, kolik druhů zboží se vychystává a v jakém prostoru vychystávání probíhá,“ vysvětluje František Korytář a dodává, že při vyskladňování z paletových regálů po celých paletách se paleta umístí na krakorcové vychystávací místo na čele regálů, kde čeká na expedici a naložení na nákladní vozidlo. Pokud je nutné paletu rozbalit a vyskladnit jednotlivé položky, umístí se paleta na podlahu nebo do první nadzemní úrovně regálu a zásobní paleta je uložena v horní části regálu. Pokud se jedná o více položek zboží s nižší obrátkovostí může být výhodné paletu rozebrat a jednotlivé položky uložit do police vytvořené ve spodní části regálu. Police mohou být nahrazeny spádovými úrovněmi, které zajistí FIFO a rychlé a přesné vyskladnění sortimentu v požadované kombinaci.
„Vychystání drobného zboží se většinou provádí z policových regálů, které se pro větší objemy často sestavují jako patrové sklady s nakládacím a vykládacím paletovým místem umístěným za odsuvnou brankou. Zboží k zaskladnění nebo vyskladnění se vychystá na paletu umístěnou na nakládacím místě,“ popisuje František Korytář a říká, že ve vysokých halách je možné patrové sklady nahradit vysokými regály obsluhované vychystávacím vozíkem. „V minulém roce jsme pro firmu Kronospan dodávali osm metrů vysoké policové regály do skladu náhradních dílů. Vyskladnění se provádí pomocí vysokozdvižného vychystávacího vozíku. Skladník stojí v jeho kabině, před sebou má na vidlích paletu, na kterou vychystává požadované zboží i z nejvyšších polic.“
Pro snadné vychystávání skladník potřebuje dobrou orientaci a pohodlný přístup k dílům, tak aby ve stanoveném čase byl schopen připravit díly pro další operace. Snadnou orientaci, rychlost a přesnost pomůže skladníkovi zajistit mapa skladu a značení skladových pozic.
„Značení se provádí nejen alfanumerickými znaky, ale využívají se také kódy, které skladník přečte čtečkou. Díky tomu si uvědomuje, jaké místo zaskladňuje nebo vyskladňuje a jaké zboží se v daném místě nachází,“ tvrdí František Korytář, který v loňském roce kromě zmíněných osmi metrových regálů ve firmě Kronospan zajišťoval dodávku patrového skladu do firmy ABB Brno a spádové úrovně do paletových regálů pro společnost Ideál Bor u Tachova.
Klasika i složitější postupy
Podle odborníků ze společnosti Linde Material Handling Česká republika (Linde MH) se v konvenčních skladech obvykle vychystává ze spodních pater. Při použití vhodného typu VNA techniky, jako je například Linde V-MODULAR, je možné vychystávat i vyšších pozic nebo dokonce z plné výšky skladu. Vozíky Linde mají pro vychystávání z větších výšek unikátní výklopné bočnice, které zvyšují bezpečnost a produktivitu obsluhy. Pokud se jedná o drobné díly a kartony, je vhodné využívat vícepodlažních skladů při použití ocelových plošin a regálových galerií. Plošiny umožňují větší variabilitu manipulace se zbožím na ploše, případně lepší možnosti nasazení automatizace, například dopravníkových systémů.
Patrik Gescheidt, vedoucí oddělení intralostiky Linde MH, je přesvědčen, že výhodným řešením pro vychystávání může být také takzvaná picking tower. Jde o soustavu regálů, kdy je z jedné strany prováděno zásobování, obvykle vozíky typu retrak nebo VNA vozíky a na druhé straně jsou instalovány spádové regály. Na druhé straně pak probíhá konsolidace zásilek. Toto řešení je vhodné pro plastové bedny, krabice, či kartóny.
Z důvodu vysoké nákladovosti představuje často vychystávání vhodnou skladovou operaci pro nasazení automatizace. Efektivitu zvyšuje instalace systémů pick-by-light a pick-by-voice. Důležitým kritériem produktivity je počet řádek vychystaných položek, případně počet kusů za určitý čas. Stávající regály pak mohou tvořit strukturu například pro systém Multishuttle.
„Trend v automatizaci a vychystávání je jednoznačný: Lidé by neměli chodit za zbožím, ale zboží by mělo přicházet za lidmi,“ dodává na závěr Patrik Gescheidt.
Ve spolupráci s uvedenými firmami připravil Václav Podstawka.
Foto: PROMAN a Linde