Jednou z prvních a nejdůležitějších součástí vybavení velkých i malých firem zabývajících se výrobou jsou regály. Bez nich není v provozu řád. Také díky regálovému systému výrobní firmy generují zisk. Proto je dobré toto vybavení nepodceňovat.
Výroba tvoří podstatnou část naší ekonomiky. Ne nadarmo se říká „zlaté české ručičky“. Máme být nač pyšní. Vznikají u nás kvalitní, často inovativní produkty, které se mnohdy prosadí na světovém trhu. Co je však pro výrobu u nás důležité, je cena. Tu musíme s ohledem na východní trh zpravidla držet na uzdě, což znamená maximalizovat výrobní procesy a produkci tak urychlit. V dnešní době k tomu samozřejmě výrazně přispívá automatizace. Než k ní ale firma dojde, měla by začít u výběru toho základního – vhodných regálů, kam uloží jak výrobní materiály, tak hotové výrobky.
Výběr regálu do výroby není jednoduchá disciplína, ovlivňuje ho totiž mnoho faktorů. Jedním z nich je odvětví. Těch je nepřeberně mnoho – může jít o elektroniku, křehké zboží, jako například porcelán nebo sklo, výrobky ze dřeva, látkový průmysl, těžké kovové výrobky apod. Další faktor představuje rozměr daného produktu. Může jít o drobné předměty nebo o rozměrné zboží. Ať už je vyrábíte či jen skladujete, nechte si poradit od odborníků, kteří vám mohou ušetřit mnoho času a ve výsledku i peněz.
Vše musí perfektně fungovat
Společnost STILL, odborník na intralogistická řešení, má ve své nabídce obrovský výběr možností pro sklady i výrobní haly. Někoho může překvapit, že firma, která se specializuje na vysokozdvižné vozíky, dokáže navrhnout systém, kde tyto stroje třeba ani nejsou hlavním aktérem.
„Nenabízíme pouze manipulační techniku, ale také regálové systémy, intralogistické systémy, systémy warehouse managementu, zkrátka všechno, co zákazník pro svůj sklad, výrobní halu nebo jiné prostory potřebuje,“ vysvětluje Jaroslav Leun, vedoucí oddělení pro intralogistická řešení STILL ČR.
Na návrh regálového řešení je dobré pohlížet od začátku systematicky. „S klientem se nejprve sejdeme a vyslechneme jeho představy, plány a potřeby a analyzujeme možnosti. Pak to všechno vyhodnotíme a navrhneme optimální řešení zohledňující jeho podmínky, finanční rozpočet a další,“ popisuje postup Jaroslav Leun a pokračuje: „Někdy jsou to opravdu náročné úkoly, například řešíme propojení centrálních skladů s výrobou. Zabýváme se tedy nejen skladovacími prostory, ale i logistikou ve výrobě, zásobováním výrobních linek, dbáme na bezpečnost, optimalizaci a efektivitu. Vše musí perfektně fungovat. Jsme schopni vyhovět i přísným bezpečnostním požadavkům – například kvůli nebezpečným materiálům.“
STILL má ve své široké nabídce mnoho různých typů regálů, ze kterých je možné vybírat a samozřejmě je také různě kombinovat. Odborníci ze STILL jsou vždy připraveni poradit, které vybrat a jaké kombinace zvolit. „Velký důraz klademe na osobní přístup k zákazníkům. Snažíme se na ně mluvit srozumitelným jazykem, aby věděli, co a proč jim navrhujeme,“ říká Jaroslav Leun a dodává, že nabídka společnosti STILL obsahuje příhradové paletové regály, vjezdové a průjezdové regály, pojízdné, spádové či konzolové regály, montované plošiny, policové regály, automatizované vertikální věže a mnoho dalších produktů.
Rozhoduje zákazník a prostor
Milan Jenčo ze společnosti PROMAN podotýká, že výrobní firmy většinou poptávají menší a lehčí regály. Jedná se o různé typy policových nebo spádových regálů. Firmy ve výrobě zápasí s prostorem a zmiňované regály nezabírají moc místa. Slouží hlavně k zásobování výrobních linek. Pro skladování v těchto regálech používají zákazníci různé manipulační jednotky, a to v závislosti na sortimentu, který je potřeba pro danou výrobu. Může jít o kartonové obaly nebo různé typy plastových přepravek.
„Manipulace probíhá většinou ručně. Hmotnost těchto jednotek by neměla přesáhnout 15 kg,“ vysvětluje Milan Jenčo a dodává, že regály do výroby je nutné přizpůsobit požadavkům a potřebám zákazníka a zároveň prostoru, který je k dispozici. „Pokud to situace dovolí, snažíme se využívat co nejvíce typizované prvky regálů. V případě, že zákazník má například atypické rozměry manipulačních jednotek, pak tomu musíme přizpůsobit i regály. Realizace regálů probíhá většinou za provozu, protože naši zákazníci nebojují jenom s místem, ale hlavně i s časem. Občas je nutné k montáži víkendy, kdy výroba není tolik vytížená.“
Vzhledem k tomu, že zákazníci jsou z různých odvětví, jejich požadavky se liší. Někdo má přehled v oblasti skladování a ví co potřebuje, pak stačí pouze doladit jeho požadavky. Někdo naopak potřebuje poradit se samotný řešením.
Jak musí být regály přizpůsobeny, aby ve výrobě nepřekážely? Milan Jenčo je přesvědčen, že je nutné co nejvíce akceptovat požadavky zákazníka počínaje výběrem odpovídajícího typu regálu a jeho následného přizpůsobení prostoru, do kterého je určen. Samozřejmostí musí být splněny požadavky na co nejjednodušší obsluhu ať už při zaskladnění nebo odběru manipulační jednotky.
Efektivita na prvním místě
Rovněž odborníci ze společnosti Linde Material Handling Česká republika uvádějí, že regálové systémy jsou součástí skladu, takže velmi ovlivňují efektivitu skladování a potažmo výroby. Při jejich volbě a uspořádání vždy záleží na druhu skladovaného zboží, druzích používaných palet, obrátkovosti zboží, nutnosti konkurenčního přístupu a například také na nutnosti využívání FIFO.
Do regálů bývá často materiál ukládán na EUR paletách s rozměrem 1200 x 800 mm. Základním typem je proto standardní policový regál. Tedy kovová konstrukce vybavená policemi. Jde o nejjednodušší vybavení skladu, které potřebuje přístupové uličky pro manipulační techniku. Jedná se o modulární systém, který lze velmi dobře využít i pro stavbu mezaninů nebo vyplnění nevyužívaných prostorů.
Zajímavou variantou policových regálů jsou mobilní regálové systémy. Jedná se často o regály policové, které mají možnost pojezdu. Martin Řehák, manažer produktové podpory z Linde Material Handling Česká republika, říká: „Mobilní regály dokážou vyplnit 80–90 % prostoru a velmi efektivně zaplnit sklad. Na druhou stranu je pravda, že vyskladnění i zaskladnění je časově závislé na vytvoření dané uličky v daném prostoru, což zabere určitý čas.“
Důležité, a to zejména pro zásobování výrobních linek, jsou regály vjezdové. Umožňují maximální využití prostoru. Do regálu lze bez problémů vjet se strojem, který je pro vjezdové regály určen, tedy má správnou šířku.
Dalším druhem jsou vychystávací regály sloužící většinou jako zásobárna menších dílů pro výrobu nebo kompletaci. Klíčový faktor v tomto případě představuje přehled pro skladníka, který vychystává konkrétní materiál. Důležité je také, jakým způsobem to provádí. Častou volbu pro zásobování linek představují regály spádové. Tento druh regálů se používá ke skladování stejných manipulačních jednotek, kdy se z jedné strany do regálu materiál vloží a na druhé straně je odebírán. Tento systém je ideální pro uspořádání FIFO (first in, first out).
Ve spolupráci s uvedenými firmami připravil Václav Podstawka.
Foto: Linde MH, PROMAN a Václav Podstawka