Manipulace a technika
Galerie a patrové plošiny mají využití tam, kde vzniká problém se skladovou plochou nebo s vychystáváním. Představují ideální místa pro skladování a vychystávání velkého množství spíše drobnějších položek.

Ocelové plošiny jsou ideální do prostor, kde je zapotřebí využít objemu skladu co nejlépe. Díky plošinám je možné skladovat zboží ve vyšším počtu pater a zároveň přitom poskytnout bezproblémový přístup ke každé položce. Policové galerie představují řešení, kde je na rámy policových regálů možné zavěsit podlahy do více úrovní (až na čtyři úrovně) a lépe tak využít skladový prostor.

Na paletách i v policích
Vozík Linde pod ocelovou plošinou

Instalace ocelových plošin může být součástí stavby nového skladu nebo řešením pro rozšíření kapacity stávajícího skladu. Ocelové plošiny jsou dobrým prostředkem, jak podpořit co nejvyšší objemové využití skladu a skladovat zboží ve vyšším počtu pater. Na plošinách je možné skladovat zboží v celopaletách i například v policových galeriích. Patrik Gescheidt z Linde Material Handling Česká republika uvádí: „Řešení s ocelovými plošinami a policovými galeriemi je velmi vhodné pro například pro větší e-shopy, kde se skladují drobné díly. Toto uspořádání přináší zajímavé rozšíření skladové kapacity s velkými možnostmi pro využití automatizace.“

Na plošinách může probíhat vychystávání drobných dílů s výhodou rychlého přístupu k velkému množství skladových artiklů. Při dodatečné vestavbě plošin je nutné dobře zvážit stávající únosnost podlah a zatížení sloupů a provést případná opatření pro posílení ukotvení sloupů a jejich patek. Patrik Gescheidt dále upozorňuje na nutnost správného požárně bezpečnostního řešení stavby: „S našimi zákazníky již v projektové fázi komplexních projektů řešíme otázku únikových tras, instalaci požárních hlásičů a sprinklerů.“

Policové galerie jsou řešením, které umožní na relativně malé ploše uskladnit tisíce až desetitisíce drobných položek. Půdorys regálů a podlah v jednotlivých patrech je stejný. Policové galerie mohou být umístěny také na ocelových plošinách.

Důležitým parametrem je nosnost

Michal Baier ze společnosti PROMAN tvrdí, že hlavní výhoda ocelových plošin spočívá především ve využití výšky skladu při plošném skladování. Například v desetimetrovém skladu díky ocelové plošině znásobíte skladovou plochu čtyřikrát (úrovně 0, 2500, 5000, 7500 mm).

Montáž plošiny PROMAN ve firmě SIGLOCH DISTRIBUTION

„Nevýhody spatřuji v tom, že do jednotlivých podlaží musíte materiál nějak dopravit a poté ho nějak vychystat. A pokud při naskladňování a vyskladňování hraje roli i čas, pak musíte počítat i s dalšími nákladnými investicemi jako je výtah nebo ideálně dopravník,“ vysvětluje Michal Baier. Jak v těchto případech vypadá běžná manipulace s materiálem? Skladník s vyskokozdvižným vozíkem přiveze paletu k plošině a založí ji přes zakládací branku na plošinu. Poté skladník na plošině paletu postupně rozebírá a zakládá jednotlivé zboží do policových regálů instalovaných na plošině. Jedná se o nejběžnější případ. Existují však také případy, kdy se na plošině skladují celé palety, které jsou obsluhovány ručním elektrickým vozíkem. V těchto případech je však nutná dostačující nosnost plošiny.

„Vozík může vážit například 800 kg a paleta 500 kg. Potřebná nosnost plošiny je pak cca 1300 kg/m2. Momentálně jeden takovýto projekt máme v řešení,“ uvádí Michal Baier, který říká, že nejběžnější nosnost plošiny dosahuje 300-500 kg/m2.

Neobvyklý požadavek na rozteče

Mezi jednotlivými patry se skladníci v 99 procentech pohybují po schodištích. Pokud je u plošiny instalován výtah, pak bývá primárně určen k přepravě materiálu. Z důvodu bezpečnosti skladníků na plošinách bývá instalováno zábradlí všude tam, kde je to nutné. Dále se pro zakládání palet z podlahy skladu pomocí vysokozdvižných vozíků používají překlopné branky, které jsou nejbezpečnějším typem zakládacích branek.

„Na velkých plošinách již v dnešní době představují standard sprinklery. Plošiny musí mít většinou požární odolnost minimálně patnáct minut,“ zdůrazňuje Michal Baier a popisuje zajímavou realizaci ocelové plošiny z roku 2018, kterou PROMAN zajišťoval pro společnost SIGLOCH DISTRIBUTION v Horšovském Týně. „Zajímavá byla v tom, že zákazník požadoval rozteče sloupů plošiny cca 13 metrů. Běžné rozteče sloupů u ocelových plošin se však pohybují v rozmezí 3-5 metrů. Pro nás to byla výzva, protože do té doby jsme plošinu s takovouto roztečí sloupů nikam nedodávali.“

U realizace takovýchto plošin je mimořádně důležitá projekční fáze, protože je nutné vzít v potaz mnoho faktorů: zatížení plošiny, tlaky a momenty sloupů plošiny do podlahy skladu (zde byla velkou výhodou hala ve výstavbě, takže stavební firma připravila požadované podloží a podlahu), požárně bezpečnostní řešení, vzduchotechniku a design plošiny.

„Tato projekční fáze trvala asi dva měsíce. Jednalo se o poměrně intenzivní vyjednávání se zákazníkem, jeho designérem, projektantem a firmou zajišťující stavbu haly. Výroba plošiny trvala osm týdnů a montáž asi dva měsíce,“ říká Michal Baier.

Využitý prostor nad rampami
Schody na plošinu – realizace Jungheinrich

Rovněž Lukáš Novotný, projektový manažer společnosti Jungheinrich (ČR), podotýká, že se skladové galerie se využívají tam, kde je potřeba zvýšit kapacitu pro skladování, či vychystávání na dané ploše skladu: „Naprostá většina skladových galerií, které realizujeme, je určena ke skladování a vychystávání z policových regálů. Díky využití galerie mají manipulanti možnost pohybovat se ve více patrech a na metru čtverečním skladu se tak násobně zvyšuje kapacita pro skladování.“

Skladové galerie jsou naprosto běžnou součástí skladu a využívají se velmi často. Tam kde je potřeba skladovat a vychystávat drobné zboží a díly a zároveň není požadavek na velkou obrátkovost, je využití vícepatrových galerií a policových regálů efektivním a ekonomickým řešením.

„V září letošního roku jsme předali jednomu z největších českých e-shopů skladovou plošinu, která využívá jinak volný prostor nad rampami. Díky tomu vzniklo dodatečných více než 2000 metrů čtverečních skladových ploch ve třech patrech pro skladování v policových regálech,“ dodává na závěr Lukáš Novotný.

Ve spolupráci s uvedenými firmami připravil Václav Podstawka.

Foto: Linde, Jungheinrich a PROMAN