Manipulace a technika
Konzolové regály nabízí velmi dobré možnosti při skladování rozměrných břemen různých délek. Díky konstrukci umožňují využít takřka jakoukoliv délku ukládacího prostoru pro uskladnění nejrůznějších materiálů.
Každý konzolový regál je navrhován podle potřeby konkrétního zákazníka (dodavatel PROMAN).

Konzolový regál může být velmi užitečným pomocníkem i ve výrobě. Například při zpracování nejrůznějších tyčových materiálů různých délek jako prodloužení pracovní plochy strojů a technologií výroby. Tomáš Konfršt ze společnosti PROMAN uvádí, že konzolové regály díky své konstrukční nenáročnosti nabízí vysokou variabilitu dispozic. Představují obvykle první volbu pro ukládání dlouhých materiálů, ať už se jedná o svazky, tyče, desky apod. Výhodou konzolových regálů je absence sloupů se strany zakládání, což nebrání dostatečnému podepření uloženého materiálu. Konzolové regály nacházejí uplatnění i v případech, kdy má zákazník mix manipulačních jednotek s nestejnými rozměry (délka, hloubka, konstrukce spodní strany). V těchto případech je možné využít konzolový regál s „nekonečnou rovinou“ tvořenou například ocelovým roštem. V kombinaci se čtyřcestným vozíkem pak odpadá nutnost vytvořit manipulační uličky pro šířku zakládaného materiálu a sklad lze vybudovat s uličkami do šířky pro klasický retrak s EUR paletou.

Délka, zatížení a počet úrovní

Důležitá je kvalita podlahy

Konzolové regály se používají hlavně pro skladování dlouhého (tyčového, či deskového) materiálu. Typicky se může jednat o dřevěné, plastové a kovové profily, trubky a podobně. Konstrukce regálů se liší hlavně svou robustností v závislosti na požadavcích zákazníka na nosnost a hloubku konzole. Z hlediska konstrukce haly nejsou nutné žádné specifické parametry. Důležitá je pouze kvalita podlahy a možnost ukotvení patek regálu s dostatečnou pevností. Zajímavé je například využití konzolových regálů pro skladování vraků aut.

Martin Koudelka, Jungheinrich (ČR)

Z jakých částí a doplňkového sortimentu se skládají? Každý konzolový regál je originál navrhovaný podle potřeby každého konkrétního projektu. V základní konfiguraci jej tvoří sloup (jednostranný nebo oboustranný), konzole, propojení sloupů, zavětrování, patky a kotevní materiál a štítky nosností.

„Dimenzování jednotlivých prvků a jejich spoje závisí na délce a zatížení, které musí přenést. Pro malá zatížení si vystačíte s lehkými jeklovými konzolami, pro vyšší zatížení a délky pak vycházejí konzoly z „I“ profilů,“ vysvětluje Tomáš Konfršt a dodává, že základními parametry ovlivňujícími profily prvků jsou délka konzoly, zatížení konzoly a počet úrovní na výšku sloupu. Do výpočtu samozřejmě vstupuje řada dalších parametrů, ale tyto jsou základní a nezbytné pro návrh regálu. Podlaha haly musí samozřejmě unést bodové zatížení pod patkami, a to nejen tlak ale u jednostranných regálů musí zajistit i tah od kotvy. Kotvení se podle momentů provádí mechanickými nebo chemickými kotvami různých průměrů a délek. Podlaha musí splňovat rovinnost zejména s ohledem na provozovanou techniku. Přitom platí pravidlo čím vyšší zdvih, tím náročnější požadavky. Toto pravidlo obzvlášť platí u dlouhých břemen ukládaných do konzolových regálů, kde by na koncích docházelo k výrazném vychýlení z vodorovné pozice.

Jedenáct metrů není výjimkou

Jaké modifikace konzolových regálů jsou možné a k čemu jsou vhodné? Tomáš Konfršt uvádí, že konzolové regály najdou uplatnění už jako malé příruční regálky v domácích dílnách. Především se však používají v halách, kde mohou dosahovat až jedenáctimetrových výšek a mají úzké pracovní uličky.

Konzolový regál na venkovní ploše (stavebniny DEK)

„Volně uložený tyčový materiál je pro větší bezpečnost na koncích konzol zajištěn odnímatelnými nebo pevnými trny. Pro vyšší variabilitu lze vybavit prostor mezi konzolami příčníky pro uložení například boxů nebo palet do regálu. Jak jsem již zmínil, lze vytvořit „nekonečnou rovinu“ pomocí desek nebo roštů uložených přes konzoly pro uložení různorodých břemen. Pro materiál s nižší obrátkou je možné použít konzolové regály na podvozcích. Tím můžete dosáhnout maximálního využití skladové plochy,“ uvádí Tomáš Konfršt výčet možností a poukazuje na skutečnost, že si firma PROMAN dokáže poradit i se sprinklerovými rozvody vedenými skrz sloupy regálů.

Z letošních zakázek, které PROMAN realizoval v České republice, uveďme realizace ve společnostech Linndab, Zlin Aircraft a Safina. Rozsahem menší, ale o to zajímavější konstrukci, představuje venkovní zastřešený regál s plachtou u Kyjeva. Zajímavé dodávky PROMAN letos realizoval rovněž v Německu, Dánsku a Litvě a v poslední době se může pochlubit několika až jedenáctimetrovými instalacemi v Polsku.

Variabilní konstrukce

Patrik Gescheidt, vedoucí oddělení intralogistiky z Linde Material Handling Česká republika, uvádí, že konzolové regály jsou vhodné i pro venkovní skladování, kdy jsou opatřeny kvalitním lakem nebo mají povrchovou úpravu v pozinkovaném provedení. Mohou být opatřeny střechou i celkovým opláštěním.

Konzolový regál od Linde Material Handling

Pro obsluhu konzolových regálů s dlouhým zbožím je výhodné použít čtyřcestné vozíky, které mohou pracovat v relativně úzkých uličkách a oproti retrakům šetří cca 20 procent šířky uličky. „Konstrukce konzolových regálů je velmi variabilní a regály mohou být konstruovány i pro velmi vysoké nosnosti. Při projektu konzolových regálů je nutné zvolit správné řešení, vždy záleží na ekonomické návratnosti řešení. Jednou z možností je stavba regálu z takzvaných IPE profilů. Tyto regály jsou šroubovací. Jinou variantou jsou konzolové regály z C profilů, které slouží pro lehčí aplikace. Jejich výhodou je snadnější přestavitelnost v případě potřeby,“ poukazuje na různé možnosti Patrik Gescheidt a dodává, že konzolové regály v dnešní době často nalézají uplatnění ve velkých e-shopech. Je v nich uskladněno zboží, které pro svůj tvar není vhodné zakládat do paletových regálů. Jde hlavně o zboží nepravidelných tvarů, které se jinak často skladuje na podlaze, což nepředstavuje ideální řešení.

Ve spolupráci s uvedenými firmami připravil Václav Podstawka.

Foto: Jungheinrich, Linde MH, PROMAN a Václav Podstawka