Doprava a spedice
Dvě akvizice logistických společností během půl roku podnikl přepravce DSV v Severní Americe. Místní logistický trh se na oživení regionu rychle adaptuje. Tři státy regionu – USA, Kanada a Mexiko, těží z bohatých zdrojů surovin i široké dopravní sítě. Region pomalu navazuje na svou automobilovou historii a vítá koncerny opouštějící Čínu. Jediné, co v strategických plánech chybí, je ochota municipalit k výstavbě na brownfieldech.

Covidová krize vyvolala postupný odklon průmyslu od Číny k jiným světovým ekonomikám. V rámci Asie do Indie a vzdálenějšího severu Afriky nebo do Severní Ameriky. Například oproti Maroku má Severní Amerika výhodu v rozsáhlé silniční síti s výbornou dostupností. Severní Amerika se bude podle dostupných expertíz rozvíjet a od asijských trhů osamostatňovat. Potenciál zde vidí mimo jiné sektor automotive, který touží znovuobnovit pověst USA jako automobilové velmoci. Výhledově se tento region nejspíše stane dalším z hlavních středisek výroby baterií do aut.

„Ze Severní Ameriky je pro nás nejpřitažlivější trh Spojených států. Náklady, které pro lokální klienty převážíme, zahrnují například elektronické součástky, textil nebo také vybavení pro dětská hřiště. Letecky zařizujeme převážně přepravu automobilových součástek, ale někdy se naskytne i speciální projekt, například v minulém roce převoz trenažeru vrtulníku na NATO Days nebo závodních bobů. Mexiko a Kanada také nezůstávají bez povšimnutí a jsou pro nás, respektive pro naše klienty, častou destinací pro exportní cargo,“ říká Martin Jukl, Director, Sea Department, DSV Air & Sea, CZ.

Společnost DSV v tomto regionu podniká kroky k posílení již velmi silných pozic mezi logistiky. Jen za letošní rok podnikla dvě silné akvizice logistických firem – S&M Moving Systems West and Global Diversity Logistics. Na hranicích s Mexikem má DSV rozsáhlé sklady, které slouží mimo jiné zboží i pro díly do automotive. Mimo akvizic DSV rozšiřuje i své portfolio charterových letů. Ty mohou zefektivnit tok zboží hlavně lokálním podnikům, které obchodují s firmami na západním pobřeží Spojených států nebo s Mexikem.

„Na letišti v arizonském Phoenixu jsme nově zprovoznili dva letecké chartery, včetně vlastního hangáru a manipulační techniky. Reagujeme tak na sílící trh s polovodiči v Arizoně, který se bude nadále rozvíjet, proto DSV posílilo své působení v této lokalitě. Trasy nových leteckých charterů propojí Arizonu s Evropou a Asií. Napojení na tuto trasu konkrétně pro české klienty a jejich zásilky jde přes „spádové letiště“ v Lucemburku, se kterým máme denní kamionové spojení z Prahy,“ uvádí Robert Kraus, Director, Air Department, DSV Air & Sea, CZ.

Spojené státy berou rozvoj průmyslu velmi vážně. Truckerům hodlá USA pomáhat mimo jiné rovněž návrhem zákona na daňové úlevy. V případě jeho ratifikace by byla zavedena dvouletá vratná daňová úleva ve výši až 7 500 USD pro řidiče nákladních vozidel s platným řidičským průkazem třídy A, kteří za rok odjezdí alespoň 1 900 hodin. Pro nové řidiče nákladních vozů by nabízel dvouletou vratnou daňovou úlevu až do výše 10 000 USD.

Zdroj: DSV