Distribuce a zásobování
Období před vánočními svátky patří k tradičním vrcholům logistické sezóny. Situaci navíc už druhým rokem komplikuje pandemie koronaviru a s ní související omezení. Jak se na toto období připravily firmy DPD a GLS?
Miloš Malaník, generální ředitel, DPD:
Letos je situace klidnější

Na vánoční sezónu se připravujeme vždy několik měsíců dopředu, zajišťujeme dostatečný počet kurýrů, zaměstnanců na depech i zákaznické lince. Letos pro nás doručuje 2100 kurýrů a to včetně pěších a cyklokurýrů z našich dvou sdílených cyklodep na pražském Těšnově a nově i na Smíchově, které jsme otevřeli 8. listopadu. Máme tak ekologicky zajištěné doručování v centru po obou březích Vltavy. Zatím jsme nezaznamenali žádné větší plošné problémy, doručujeme standardně do druhého pracovního dne. Samozřejmě může nastat menší výkyv, jako například před několika dny v Libereckém kraji, kdy docházelo ke zpoždění kvůli sněhové kalamitě. Zaznamenáváme predikce některých přepravců ohledně rekordních objemů přepravených balíků. Myslíme si však, že obecně jsme se v rámci našeho oboru v minulém roce pohybovali v daleko větším extrému než letos. Je to logické, jelikož v Česku vládl lockdown a uzavření kamenných poboček způsobovalo extrémní objemy přepravy. Lidé byli v mnoha ohledech odkázáni na objednávání potřebných věcí přímo domů. Letos je situace odlišná. Kamenné obchody jsou otevřené a část nakupujících se vrátila k „offline” nakupování.

Vozidlo DPD míří k zákazníkovi.

Ve veřejně uváděných predikcích také velmi záleží na tom, jaké zásilky přepravce do objemu započítává. Setkáváme se často s tím, že jsou uváděná čísla vypočítána různými způsoby a jsou tedy napříč trhem neporovnatelná. V našem případě při dotazech na počet doručených zásilek uvádíme, podle nás správně, vždy počet čistě a reálně doručených zásilek v konkrétní den. Nejedná se tedy o zásilky v našem systému, tedy například ty, které daný den „leží na depu“ a doručovány jsou v jiný den. Nezapočítáváme samozřejmě ani zásilky ten den pouze svezené (to znamená zásilky které vyzvedneme u zákazníka, například e-shopu, a následně putují na depo, odkud v dalším kroku míří právě ke zmiňovanému doručení příjemci). V současné chvíli tedy počítáme s předvánočním objemem kolem 250 000 zásilek denně. Jedná se však skutečně o doručené zásilky – tedy ty, které ten den reálně dorazí příjemcům. V nejvytíženějších dnech může docházet k nárůstu až ke 300 000 doručených zásilek denně.

Pavel Včela, ředitel, GLS Česká republika:
Nepřekvapí nás téměř nic

Z důvodu expanze e-commerce v roce 2020 jsme urychlili plánované rozšíření mezinárodního a národního HUBu v Jihlavě a již začátkem října jsme otevřeli novou halu o rozloze 4640 m2, která zvýší v první etapě naši třídicí kapacitu až o 50 %. Celá budova, do které bylo investováno 12 milionů EUR, navíc splňuje ekologické standardy. K vytápění slouží tepelná čerpadla, je zde využívána dešťová voda i LED osvětlení, které po sezoně doplní osazení střechy fotovoltaickými panely a instalace nabíječek elektromobilů. Během roku byla otevřena také nová depa ve Frýdku-Místku, Dobříči u Prahy a Tišnově u Brna, takže v ČR provozujeme již 28 dep.

Pohled do jihlavského hubu firmy GLS

Na sezónu se již mnoho let připravujeme pečlivě vždy od začátku roku, takže nás téměř nic nepřekvapí. Jedinou letošní komplikací byla vyšší nakažlivost delta varianty u Covid-19, která nám v některých regionech, i přes zavedená opatření, uzavřela v období Black Friday do karantény větší množství řidičů, než tomu bylo v předchozích vlnách. Naštěstí připravené záložní plány a zvýšené nasazení ostatních kolegů umožnilo minimalizaci zpoždění oproti standardnímu stavu. Od tohoto týdne jsme již zase v plné sestavě a těšíme se na závěrečný nápor zásilek.

Křivka nárůstu počtu přepravovaných balíků odpovídá předchozímu roku, absolutní počty jsou však značně vyšší. Vrchol očekáváme v první půlce prosince, kdy se setkává vliv Black Friday s prosincovým termínem výplaty mezd. Letošní sezóna by měla být zase o poznání silnější než ta rekordní loňská. Roli hraje navíc i fakt, že Štědrý den připadá až na konec pracovního týdne. Objem balíků v některých dnech tak může být oproti loňsku vyšší i o desítky procent.

Ve spolupráci s uvedenými firmami připravil Václav Podstawka.

Foto: DPD, GLS a Václav Podstawka